obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Luny ve třetím červnovém týdnu: Nastává novoluní

Ve středu nastává přízemí, v sobotu novoluní. To jsou momenty při zahradničení v souladu s rytmem Měsíce velmi důležité. Při péči o zahradu můžete využít energii Berana, Býka, Blíženců a Raka.

V pondělí prochází ubývající Měsíc znamením Berana. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Plodová zelenina i ovocné dřeviny ocení za suchého počasí zálivku a také přihnojení tekutými organickými hnojivy, například zkvašeným drůbežím trusem. Ubývající měsíc silně posiluje podzemní části rostlin. Ideální čas na ochranu zdraví zahrady, která spočívá především v prevenci, tedy podpoře přírodní rovnováhy.

Užijte si odpočinek na zahradě Užijte si odpočinek na zahradě Zdroj: Shutterstock.com / almgren

Zalévání, sklizeň i zasloužený odpočinek

Od úterý do čtvrtka prochází ubývající Měsíc znamením Býka. Živlem dne je země, energie je klidná, ženská a posiluje především kořeny rostlin. Zalévejte rostliny tak, aby se voda ke kořenům skutečně dostala a nezůstala pouze na povrchu – tedy klidně ob den či dva, ale o to důkladněji. Můžete také založit nový kompost, který je základem úrodné zahrady. Ve středu však nastává Perigeum čili přízemí, Měsíc se ocitá nejblíže Zemi. Jeho vliv je až příliš intenzivní, může vyvolávat neklid. Rostliny i půdu dnes raději nechejte odpočívat.

Stoupající Měsíc přináší čas vhodný ke sklizni. Zrají nejen jahody, třešně, višně, maliny, borůvky, ale i první rajčata. Sklízí se ředkvičky, kedlubny, mrkve, saláty a další úroda, kterou vás dobře oseté záhony budou zásobovat až do podzimu. Pokud ze záhonů vyplejete například pampelišky, skliďte jejich kořeny – ozdravují játra a podporují metabolismus. 

Kos ukryl hnízdo v porostu břečťanu Kos ukryl hnízdo v porostu břečťanu Zdroj: Shutterstock.com / YK

Co zahrada potřebuje?

V pátek a v sobotu prochází Měsíc znamením Blíženců, přičemž v sobotu nám Měsíc ukáže svou černou tvář. Novoluní ve spojení se znamením Blíženců je jako stvořené pro péči o přirozenou rovnováhu zahrady a pro přemýšlení, čím byste jí mohli pomoci. Blíženci totiž navozují blízkost se zahradou, proto dnes snadno vycítíte, zdali je na ní vše v pořádku a zdali mají i zvířecí pomocníci vše, co potřebují.  Ne všichni ptáci hnízdí v budkách. Vysaďte opeřencům, pilným lékařům zahrady, husté keře, ve kterých mohou hnízdit, nejlépe kvetoucí a plodící, jako je hloh, šípek, trnka, aronie aj. Také v porostech popínavých rostlin mohou vychovat mladé. Připravte jim napajedla, ve kterých se ptáci rádi osvěžují. Mšicemi se živí i slunéčka a jejich larvy, pestřenky, zlatoočky a škvoři. Potřebují úkryty v kupce klacků a listí, nebo jim můžete přichystat oblíbený hmyzí hotel. V něm najdou útočiště i včelky samotářky. S plži pomáhají žáby, ještěrky a ježci, kteří potřebují úkryt pod keři, v suché zídce, v kupce kamení.

Nový počátek

V neděli Měsíc prochází znamením Raka. Měsíc počal opět stoupat, rostliny jakoby procitaly z odpočinku. Začíná období vhodné pro výsevy, spolu s přibývajícím Měsícem budou okolnosti stále příznivější. Živlem dne je voda, energie je pasivní, ženská a posiluje především listy rostlin. Rak je velmi plodné znamení, které intenzivně podporuje růst listů. Den Raka při dorůstajícím měsíci je ideální pro výsev a výsadbu listové zeleniny a aromatických bylinek.

Akční letáky