obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Luny ve třetím lednovém týdnu

Měsíc ubývá a na konci týdne doputuje do poslední čtvrti své pouti. Prochází přitom znamením Panny, Vah a Štíra. Vliv může mít nejen na zahradní, ale i na pokojové rostliny.

V pondělí a v úterý putuje ubývající Měsíc znamením Panny. Je den vhodný pro přesazování a řízkování. Panna může podpořit trpělivost, což se hodí nejen u těchto činností, ale například i u řezu dřevin, pro který je rovněž vhodný čas – pokud teploty nebudou klesat hluboko pod nulu. Pro výsevy pro předpěstování sazeniček naopak ideální doba není. Nastane, až Měsíc přejde novem a bude opět přibývat.

Květy nejen za oknem

Ve středu a ve čtvrtek prochází ubývající Měsíc znamením Vah. Jsou to dny ideální pro péči o kvetoucí pokojové rostliny, jako jsou orchideje, kolopejky, africké fialky, bramboříky, gardénie či kamélie. Jejich květy vás mohou těšit po celou zimu, když je zahrada zasněžená. Ovšem i na ní se mohou jako zázrakem květy objevit – například žluté květy jasmínu.

obrázek z archivu ireceptar.cz Jasmín nahokvětý kvete uprostřed zimy Zdroj: Shutetrstock.com / freya-photographer

Zdravé rostliny

Od pátku do neděle bude ubývající Měsíc procházet znamením Štíra. Je proto ideální čas pro péči o pokojové rostliny okrasné listem. Měsíc zároveň doputoval do své poslední čtvrti, a v této jeho fázi je dobré myslet na zdraví rostlin i celé zahrady. Škůdce na pokojových rostlinách lze likvidovat i jinak než chemickými postřiky - na mšice i svilušky platí zdravothně nezávadné postřiky na bázi rostlinných olejů a lecitinu, které jsou běžně k dostání. Důležité jsou také optimální podmínky pro rostliny. Pro zdraví zahrady jsou zase skvělou prevencí ptačí budky. Také krmítko udržujte stále plné. Komu na zahradě hnízdí ptáci, ten nemá s hmyzími škůdci starosti - opeřenci je sbírají od rána do večera. V noci je vystřídají netopýři, rovněž výkonní lovci hmyzu. Sovy zase pomáhají lovem hrabošů.

Akční letáky