obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Měsíce: Co nám radí lunární kalendář na přelomu srpna a září?

Měsíc projde svou temnou fází, novoluním. Čas zklidnění a nových začátků můžete využít k péči o zdraví zahrady. V týdnu se vystřídá vliv Raka, Lva, Panny a Vah.

Rak přináší hojnost zelených listů

V pondělí měsíc prochází znamením Raka. Živlem dne je voda, energie je pasivní, ženská a posiluje především listy rostlin. Rak je velmi plodné znamení, které intenzivně podporuje růst listů. Sklízejte salát, špenát, roketu. Rostlinám s okrasnými listy naposledy dopřejte porci výživy v podobě tekutého organického hnojiva. V září již není trvalky vhodné příliš hnojit – spíše než růst se musí pomalu připravit na zimu, nechat svá pletiva vyzrát.

Více se dozvíte zahradnickém lunárním kalendáři na pondělí.  

V ohnivém Lvu dozrávají plody

vydlabané šípky vydlabané šípky Zdroj: Archiv ireceptar.cz V úterý a ve středu měsíc prochází znamením Lva. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Ideální čas pro sběr a zpracování veškerých plodů i semen, které nám štědrá zahrada na konci srpna dává. Ve Lvu je vhodné plít, plevel se nebude snadno obnovovat – i na konci léta je pletí důležité, protože když nenecháte plevel vysemenit, budeme mít méně práce v dalším roce.

Podrobnosti na vás čekají v lunárním kalendáři na úterý a středu.

 Pod dohledem trpělivé Panny

Ve čtvrtek, pátek a v sobotu měsíc putuje znamením Panny. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny. Panna nám dává sílu a trpělivost, čehož můžete využít třeba při stavbě suché zídky nebo skalky.

beruška na levanduli beruška na levanduli Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ve čtvrtek nám měsíc nastaví svou neviditelnou černou tvář - nastane novoluní, čas zklidnění a obnovy. Je ideální doba k opatřením, která podpoří zdraví zahrady. S ochranou rostlin proti savému hmyzu vám v čase babího léta i příští jaro pomohou slunéčka a jejich larvy, larvy pestřenek (mouchy, které napodobují vosy), zlatoočky a škvoři - ovšem jen v případě, že nepoužíváte chemické insekticidy, které kromě škůdců vyhubí i jejich přirozené nepřátele a vytvoří tak neblahý začarovaný kruh.

Inspirujte se v zahradnickém lunárním kalendáři na čtvrtek, pátek a sobotu.

Rozkvetlá neděle

V neděli prochází již přibývající měsíc znamením Vah. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Pokud pozdně kvetoucí rostliny zavlažíte a pohnojíte, budou zdobit zahradu i v průběhu podzimu. Ovšem v tuto dobu je můžete bez obav hnojit jen letničky a rostliny v nádobách, trvalkám dávky snižujte. Především přebytek dusíku není vhodný – rostliny podněcuje k růstu, ale ony naopak potřebují zvolnit a vyzrát, aby se stihly dobře připravit na zimu.

Podrobnosti jsme pro vás připravili v v zahradnickém lunárním kalendáři na neděli

Akční letáky