obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Měsíce: Co nám radí lunární kalendář na třetí červencový týden?

V úterý nastane úplněk, mimořádný den pro všechny náměsíčné zahradníky. Ve svém vlivu se vystřídá Kozoroh, Vodnář a Ryby. Je čas výsevů, hnojení a péče o květiny.

Kozoroh prochází úplňkem

Od pondělí do středy vládne Kozoroh, přičemž v úterý měsíc dosáhne úplňku. Semínka budou snadno klíčit, řízky zakořeňovat, vše poroste a pokvete. Kozoroh stimuluje především kořeny rostlin, můžete proto vysévat ředkvičky a mrkve, ale nejen je. Chladný a plodný Kozoroh také vybízí ke kultivaci půdy a jejímu zúrodňování organickými hnojivy (kompostem, rostlinnými výluhy, zkvašeným trusem) – hnojení v blízkosti úplňku je obzvlášť prospěšné.

Více najdete v lunárním kalendáři na pondělí,  úterý a středu

zahradničení podle měsíce zahradničení podle měsíce Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vodnář pečuje o květy

Ve středu a ve čtvrtek, když již měsíc ubývá, prochází znamením Vodnáře. Vodnář je květové znamení, a pokud letničky a trvalky podpoříte závlahou a přihnojením, budou bohatě kvést po dlouhou dobu. Ideální potravou pro kvetoucí rostliny je například drůbeží trus, ovšem zkvašený a naředěný.

Více najdete v lunárním kalendáři pro čtvrtek a pátek

zahradničení podle měsíce zahradničení podle měsíce Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Víkend ve znamení Ryb

Měsíc prochází znamením Ryb, víkend je zasvěcen vodě. Zahradní jezírko přináší v létě osvěžení, i pokud není na koupání – potěší na pohled a zvlhčuje vzduch. Vodu v něm můžete udržovat přírodní cestou a uchovat ho tak jako oázu pro vážky, obojživelníky a napajedlo pro ptáky.

Ubývající měsíc ve třetí čtvrtině své pouti osvobozuje naše síly. Těžší práce, jako je zakládání záhonů a nových výsadeb, stavba jezírek a umělých potůčků, cestiček, schůdků, suchých zídek, mol, pergol či ohrádek pro kompost jdou lépe od ruky. Toho můžete o víkendu s radostí využít.

Více najdete v lunárním kalendáři na sobotu a neděli 

Akční letáky