obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Měsíce: Co nám radí lunární kalendář pro druhý červnový týden?

Síla dorůstajícího měsíce se na cestě k úplňku projevuje stále silněji. Ve vlivu se vystřídá Panna, Váhy, Štír a Střelec. A nastane i mimořádná událost – apogeum.

Díky dorůstajícímu Měsíci, který se v neděli již těsně přiblíží k úplňku, je po celý týden ideální čas k výsevům i výsadbám. Tedy až na den, kdy nastane přízemí – ve středu je lepší nechat zahradu odpočívat.

Panna usnadňuje množení rostlin

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Podrobnosti k jednotlivým dnům najdete na https://lunarni-kalendar.ireceptar.cz

V pondělí měsíc putuje znamením Panny. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny. Je den vhodný pro setí, sázení, přesazování a množení rostlin řízkováním, hřížením i dělením trsů. Můžete tak z jedné bylinky, trvalky či keře získat zdarma mnoho nových, a to poměrně snadno.

pěstování podle měsíce pěstování podle měsíce Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Váha pomáhá při výživě květin

V úterý měsíc prochází znamením Vah. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Kvetoucí růže, pivoňky a další trvalky ocení přihnojení (nejlépe tekutým organickým hnojivem, které prospívá i půdě) a závlahu. Stejně tak i petúnie, lobelky, sanvitálky, gazánie a další letničky zdobící nádoby a truhlíky.

pěstování podle měsíce pěstování podle měsíce Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Odzemí, čas odpočinku

Ve středu nastává odzemí čili apogeum, bod, kdy se Měsíc své zemi vzdálil na své oběžné dráze nejvíce. Jeho vliv na rostliny proto může být nepředvídatelný a vrtošivý. Lunární tradice doporučuje tento den ponechat rostliny i půdu odpočívat.

pěstování podle měsíce pěstování podle měsíce Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Štír podporuje listovou zeleninu i okrasné rostliny

Ve čtvrtek, v pátek a v sobotu převezme vládu Štír. Měsíc prochází znamením Štíra. Živlem dne je voda, energie je aktivní, ženská a stimuluje především listy rostlin. Vše zelené ocení důkladnou zálivku, pokud tak neučiní déšť. Je ideální den pro výsev listové zeleniny – vysévat můžete saláty  - vybírejte však letní, odolné vůči vybíhání do květu, nebo listové k řezu. Kadeřavé a pestře zbarvené odrůdy jsou chutné a vypadají pěkně na záhoně i na talíři. Dále můžete vysít roketu, špenát, asijskou listovou zeleninu, čínské i pekingské zelí.

pěstování podle měsíce pěstování podle měsíce Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Střelec pečuje o zrající plody

V neděli Měsíc prochází znamením Střelce. Živlem dne je oheň, energie je aktivní mužská a stimuluje především plody rostlin. Plodová zelenina ocení zálivku s přídavkem hnojiva. Zvolte hnojivo se širším spektrem prvků, podporující násadu a zrání plodů - například generacemi osvědčený, zkvašený drůbeží trus. Domácí je třeba vydatně ředit, koncentrát můžete i zakoupit. Výtečný je i pro zrající jahody. Organické hnojení prospívá rostlinám a zároveň pečuje o zdraví a dlouhodobou úrodnost půdy. Do úplňku zbývá jediný den. Měsíc působí na rostliny stále mocnější silou. Jeho vliv se soustředí především na nadzemní části, které podporuje v růstu. Semínka snadno klíčí, listy a květy se rozvíjejí. 

více na https://lunarni-kalendar.ireceptar.cz

Akční letáky