obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Měsíce: Co nám radí lunární kalendář pro nadcházející týden?

Luna putuje od temné tváře v novoluní do první čtvrti. Ve svém vlivu se vystřídají Blíženci, Lev, Rak a Panna. Jak jejich vlivu využít?

Po novoluní, kdy se nám Měsíc zcela skryl, začíná jeho vliv na vše živé pozvolna stoupat. Přibývající Měsíc probouzí v rostlinách jejich sílu - jakoby procitaly z odpočinku a jejich nadzemní části začínají mírně růst. Začíná období vhodné pro výsevy, spolu s přibývajícím Měsícem budou okolnosti stále příznivější. Po celý týden bude Měsíc rozvíjet své síly, až o víkendu dosáhne první čtvrti své pouti.

Fáze měsíce fáze měsíce Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Blíženci probouzejí empatii

Prvnímu dni týdne Blíženci. Blíženci navozují blízkost se zahradou, proto dnes snadno vycítíte, zdali je na ní vše v pořádku a zdali mají i zvířecí pomocníci vše, co potřebují.  Ptáci potřebují budky a husté keře, ve kterých mohou hnízdit, nejlépe kvetoucí a plodící, jako je hloh, šípek, trnka, aronie aj. Pěkným a užitečným doplněk zahrady jsou také napajedla, ve kterých se ptáci rádi osvěžují. Mšicemi se živí i slunéčka a jejich larvy, pestřenky, zlatoočky a škvoři. Potřebují úkryty v kupce klacků a listí, nebo jim můžete přichystat oblíbený hmyzí hotel. V něm najdou útočiště i včelky samotářky.

hmyzí hotel hmyzí hotel Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rak má rád salát

V úterý a ve středu Měsíc prochází znamením Raka. Živlem dne je voda, energie je pasivní, ženská a posiluje především listy rostlin. Rak je velmi plodné znamení, které intenzivně podporuje růst listů. Den Raka při dorůstajícím měsíci je ideální pro výsev a výsadbu listové zeleniny a aromatických bylinek.

Ohnivý lev zahřívá ovoce

Ve čtvrtek a v pátek přebírá vládu Lev. Ten nás vybízí k pletí a také péči o rostliny, přinášejí plody. Papriky, lilky, melouny, cukety, mochyně a rajčata potřebují zálivku a hnojení. Osvědčeným hnojivem pro plodovou zeleninu je ve vodě zkvašený drůbeží trus. Příprava hnojiva trvá přibližně tři týdny, před aplikací ho nařeďte ještě nejméně 1:10 s vodou. Koncentrát můžete i zakoupit. Organická hnojiva zelenině prospívají a navíc pečují o zdraví a úrodnost půdy. (Právě kvůli nedostatku organické složky, humusu, naše orná půdy nezadržuje vodu a je ve velmi špatném stavu.) Hnojivo a vláhu dopřejte i ovocným keřům a stromům, které chystají úrodu, a samozřejmě i jahodníkům.

papriky papriky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Víkend ve znamení trpělivé Panny

O víkendu převezme štafetu Panna. A to je výhodné, protože Panna nám dává sílu a trpělivost pro delší práce, na které bude právě o víkendu dostatek času. Podpory tohoto znamení můžete využít třeba při stavbě suché zídky. Mnohdy je třeba každý kámen několikrát otočit v ruce, než pro něj najdete to pravé umístění. Pečlivě a s citem stavěná zídka vás však bude svým přirozeným půvabem těšit dlouhá léta. Také pro přesazování je Panna nejvhodnějším znamením. Můžete přesazovat pokojové i přenosné rostliny, které na počátku léta větší květináč a čerstvý substrát ocení. Vysévat můžete především kořenovou zeleninu – v červnu je to mrkev, kedlubny, řepu, a také čekanku, jejíž kořeny na podzim sklidíte a poslouží pro zimní rychlení lahůdkových puků

Salátová čekanka na záhoně salátová čekanka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Více se dozvíte na http://lunarni-kalendar.ireceptar.cz.

Akční letáky