obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Měsíce: Co nám radí lunární kalendář v druhém říjnovém týdnu?

Po celý týden se bude měsíc kulatit, až svou pouť završí nedělním úplňkem. Projde přitom znamením Kozoroha, Vah, Ryb a Berana. Jak jejich síly na zahradě využít?

Čas výsadeb

V pondělí dorůstající Měsíc prochází znamením Kozoroha. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny rostlin. Dny kořenu jsou ideální pro výsadby – a říjen je měsícem výsadby dřevin, především ovocných a listnatých okrasných stromů. Rady jak a které vysazovat naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na pondělí.

Rozkvetlý podzim i jaro

V úterý a ve středu prochází dorůstající měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. A v říjnových dnech květu, když se úplněk blíží, je ideální čas k výsadbě okrasných cibulovin. Jiřinky, které prozářily podzimní zahradu, po příchodu prvních mrazů vyzvedneme ze země. Chryzantémy se spokojí pouze s lehkou ochranou proti mrazu – prospěje jim mulčování -  a budou kvést až do zimy. Můžeme je pěstovat v rozmanitých odrůdách – všechny jsou nejen velmi pohledné a trvanlivé, ale také jedlé. Podrobné návody i další tipy naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na úterý a středu.

  jiřinka jiřinka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Peřinky z listí

Ve čtvrtek a v pátek prochází dorůstající měsíc znamením Ryb. Živlem dnů Ryb je voda, energie je ženská, vodnatá a posiluje především listy rostlin. Co s padajícím listím ve dnech listu? Část se hodí na kompost nebo výrobu listovky, ale na záhonech cibulovin či stínomilných okrasných rostlin pod stromy je ideální zimní ochranou a mulčem v jednom, je zbytečné ho odsud. Při podzimním úklidu zahrady bychom měli ponechat alespoň v jejím klidném koutě, nejlépe pod keřem, kupku kamení a dřeva, staré trávy, listí a větví. Jinak u nás užiteční pomocníci  - ježci, slunéčka, čmeláci, ještěrky - nenajdou žádný úkryt k zimování.

Pozornost můžete věnovat i zahradnímu jezírku. Odumřelé části rostlin, které se rozkládají ve vodě, odstraňte – ale suchá stébla čnící nad hladinu ponechejte až do jara, rostliny chrání a umožňují i výměnu plynů, když hladina zamrzne.

Více v zahradnickém lunárním kalendáři na čtvrtek a pátek.

podzimní jezírko podzimní jezírko Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Úrodný víkend

O víkendu prochází měsíc znamením Berana, přičemž v neděli nastává úplněk. Jeho vliv se soustředí především na nadzemní části, které podporuje v růstu – na podzim se to týká spíše hub než zelených rostlin, které před zimou svůj růst postupně zastavují. Neděle je pro houbaření a příjemné procházky po lesích jako stvořená. Tiší a ohleduplní houbaři si odnesou i mnoho dalších zážitků, protože podzimní les je plný života. A šišku po vás může hodit nejen veverka, ale třebas i křivka, která také miluje smrková semínka. 

A co vše kromě hub můžete ještě o víkendu sklízet? Inspiraci i užitečné rady naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na sobotu a neděli.

Akční letáky