obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Měsíce: Co nám radí lunární kalendář v druhém srpnovém týdnu?

Měsíc dochází a ve středu se přehoupne přes první čtvrť své pouti. Jeho vliv na rostliny stále stoupá, semínka dobře klíčí. Prochází znamením Vah, Štíra a Střelce.

Týden otvírají rozkvetlé Váhy

První den týdne je ve znamení Vah, které vybízejí k péči o vše, co kvete. Pokud pozdně kvetoucí rostliny zavlažíte a pohnojíte, budou zdobit zahradu v průběhu babího léta i podzimu. Stále ještě můžete vysévat dvouletky, které vykvetou příští jaro.

Podrobnosti na vás čekají v lunárním kalendáři na pondělí.

Den odpočinku

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Zatímco v neděli jste zahradě možná věnovali naplno, v úterý radí lunární tradice odpočívat – proto, že nastane přízemí, Apogeum. Měsíc se Zemi ocitne nejblíže a jeho vliv na rostliny proto může být nepředvídatelný. Vrtochy měsíce tak vybízejí třeba k výpravám na houby, které pod vlivem stoupajícího měsíce rostou.  

Inspiraci k výletům i houbaření naleznete v lunárním kalendáři na úterý.

Štír svědčí listové zelenině

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ve středu a čtvrtek prochází měsíc, který již překonal první čtvrť své pouti, znamením Štíra. Je ideální den pro výsev listové zeleniny – vysévat ještě můžete saláty k řezu listů, které nabídnou sklizeň křehkých lístků do měsíce. Kadeřavé a pestře zbarvené odrůdy jsou chutné a vypadají pěkně na záhoně i na talíři. Dále můžete vysít roketu, špenát, endivii, čekanku, čínské i pekingské zelí, šruchu zelnou a otužilý salát polníček, který často nabízí čerstvé listy i v zimě.

Více se dočtete v lunárním kalendáři na středu a čtvrtek.

Víkend prohřeje ohnivý Střelec

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Od pátku až do neděle bude vládnout znamení Střelce, které podporuje zrání plodů a plododárné rostliny vůbec. Sklizeň rajčat, okurek, lilků, paprik, cuket a dýní je v plném proudu, a i v poslední fázi ocení zálivku s přídavkem hnojiva. Na setí rostlin, které pěstujeme pro plody, je v srpnu obvykle již pozdě – výjimkou jsou keřové fazolky a hrášek, které ještě za příznivého podzimu mohou přinést uspokojivou sklizeň. Pokud chcete záhony osít pozdní zeleninou kořenovou či listovou, nebo užitečným zeleným hnojením, využijte příznivého vlivu stoupajícího měsíce nehledě na znamení, kterým prochází.

Podrobné tipy naleznete v lunárním kalednáři na pátek, sobotu a neděli.

Akční letáky