obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Měsíce: Co nám radí lunární kalendář v posledním říjnovém týdnu?

Ubývající měsíc se nám ztrácí před očima a prochází znamením Lva, Panny a Vah. V neděli nastane novoluní, den nových začátků. Co z toho plyne pro zahradníky vnímavé k rytmu měsíce?

Sklízení i pletí

V pondělí a v úterý prochází ubývající měsíc znamením Lva. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Ideální čas pro sběr a zpracování posledních plodů, které nám štědrá zahrada dává a které je třeba uklidit, než přijde mráz. Ve Lvu je vhodné také plít, plevel se nebude snadno obnovovat – i na konci sezóny je pletí důležité, protože když nenecháte plevel vysemenit, budeme mít méně práce v dalším roce. Vypletou a kyprou půdu ihned překryjte mulčem.

Více se dozvíte v zahradnickém lunárním kalendáři na pondělí a úterý.  

  kamenné schůdky ve skalce kamenné schůdky ve skalce Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tvoření nejen z kamení

Ve středu a ve čtvrtek prochází měsíc znamením Panny. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny. Panna nám dává sílu a trpělivost, čehož můžete využít třeba při stavbě suché zídky nebo skalky. Mnohdy je třeba každý kámen několikrát otočit v ruce, než pro něj najdete to pravé umístění. Pečlivě a s citem uložené kameny vás však budou těšit dlouhá léta. Ve dnech kořenu můžete rovněž vysazovat veškeré dřeviny, ovocné i okrasné včetně růží – říjen je pro výsadby ideální měsíc a především ovocné stromy a keře by na zahradě neměly chybět.

Podrobnosti na vás čekají v zahradnickém lunárním kalendáři na středu a čtvrtek.

  veverka obecná veverka obecná Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Víkendová péče o zdraví zahrady

V pátek, sobotu a neděli Měsíc prochází znamením Vah. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především kvetoucí rostliny. Péče o trvalky by se v této roční době měla soustředit především na mulčování organickým materiálem, který ochrání jejich kořeny a zúrodňuje půdu.

ježčí rodinka ježčí rodinka Zdroj: Archiv ireceptar.cz Protože v neděli nastane novoluní, čas obnovy a nových počátků, je víkend ideální doba k opatřením, která podpoří zdraví zahrady. Nemá však smysl o zahradu pečovat v souladu s lunárními cykly, aniž by bylo zahradničení zároveň v souladu s přírodou. To znamená, že se pěstitel snaží co nejvíce využít přírodní procesy, nastolit v zahradě rovnováhu, podporovat všechny přirozené pomocníky. Při podzimním úklidu zahrady bychom měli ponechat alespoň v jejím klidném koutě, nejlépe pod keřem, kupku kamení a dřeva, staré trávy, listí a větví. Jinak u nás užiteční pomocníci  - ježci, slunéčka, čmeláci, ještěrky - nenajdou žádný úkryt k zimování.

A ještě mnoho dalších drobností můžete udělat, pomoci přírodě a sobě ušetřit práci.Inspiraci naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na pátek, sobotu a neděli.

Akční letáky