Kozoroh je spojen s půdou a kořeny

V pondělí a v úterý prochází dorůstající měsíc znamením Kozoroha. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny rostlin. Spolu s blížícím se úplňkem je ideální čas pro výsev kořenové zeleniny. Do zimy ještě krásně narostou otužilé ředkvičky a mrkve, zvláště odrůdy s krátkým kořenem nebo baby karotky. Kozoroh je chladné a zároveň plodné znamení, ideální pro práci s půdou.

Více se dočtete v zahradnickém lunárním kalendáři na pondělí a úterý

Vodnář vybízí k péči o květy, úplněk k setí

Ve středu a ve čtvrtek měsíc prochází znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Kvetení letniček i trvalek podpoříte a prodloužíte závlahou a přihnojením – mimo časných druhů mohou kvést po celé babí léto až do podzimu. Blízkost úplňku a úplněk samotný je navíc ideálním časem pro hnojení. Úplněk nastává ve čtvrtek, měsíc působí na rostliny nejmocnější silou. Nemusíte se omezovat znamením, sejte vše, co ještě můžete – za úplňku semínka klíčí a rostou jako z vody.

Podrobnosti na vás čekají v lunárním kalendáři na středu a čtvrtek

Zeleň a voda ve znamení Ryb

V pátek a v sobotu prochází ubývající měsíc znamením Ryb. Živlem Ryb je voda, energie je ženská, vodnatá a posiluje především listy rostlin. Dny listu jsou vhodné k okopávání, kypření a mulčování půdy, k péči o listovou zeleninu a rostliny okrasné listem. Také bylinky si zaslouží pozornost, můžete podruhé sklízet šalvěj, mátu, meduňku a další aromatické rostliny, jejichž užívanou částí je list.

Další rady a inpsiraci naleznete v lunárním kalendáři na pátek a sobotu

Energický Beran vás podpoří v práci

V neděli ubývající měsíc prochází znamením Berana, který vybízí k péči o všem, co plodí. Energické znamení Berana vás také může podpořit při velkém úklidu třebas zahradní kůlny či sklepa, který je třeba včas vyčistit a vybílit. Za ubývajícího měsíce v Beranu je také ideální čas pro sklizeň a zpracování ovoce a zeleniny.

Více v zahradnickém lunárním kalendáři na neděli