obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Měsíce: Co nám radí lunární kalendář v třetím zářijovém týdnu?

Měsíc ubývá a v sobotu doputuje do poslední čtvrti. Ve všední dny osvobozuje naše síly pro těžší práce, o víkendu je ideální čas na ochranu zahrady proti chorobám a škůdcům.

Nebezpečná blízkost Měsíce

V pondělí nastává přízemí čili perigeum, bod, kdy se Měsíc své zemi vzdálil na své oběžné dráze nejvíce. Jeho vliv na rostliny proto může být nepředvídatelný a vrtošivý. Lunární tradice doporučuje tento den ponechat rostliny i půdu odpočívat. Můžete však zpracovávat úrodu, pro což jsou dny berana za ubývajícího měsíce obzvlášť vhodné. Inspiraci naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na pondělí

Vláha pro kořeny

 V úterý a ve středu prochází ubývající Měsíc znamením Býka. Živlem dne je země, energie je klidná, ženská a posiluje především kořeny rostlin. Podzim je v některých oblastech stále nezvykle suchý. Pokud zavlažujete, zalévejte tak, aby se voda dostala ke kořenům a nezůstala pouze na povrchu – tedy klidně ob den či dva, ale o to důkladněji. Měsíc, který postupuje třetí čtvrtí své pouti, osvobozuje také naše síly. Veškeré namáhavé práce na zahradě vám půjdou lépe od ruky. Za ubývajícího měsíce v Býku je ideální čas pro sklizeň a zpracování ovoce a zeleniny. Podrobnosti naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na úterý a středu

Ráj pro rostliny i zvířata

budka pro netopýry budka pro netopýry Zdroj: Archiv ireceptar.cz Ve čtvrtek a v pátek prochází ubývající znamením Blíženců. Blíženci navozují blízkost se zahradou, proto dnes snadno vycítíte, zdali je na ní vše v pořádku a zdali mají i zvířecí pomocníci vše, co potřebují.  Ptáci potřebují budky a husté keře, ve kterých mohou hnízdit, napajedla, krmítka. Budky ocení i nesmírně užiteční a vzácní netopýři. Mšicemi se živí i slunéčka a jejich larvy, pestřenky, zlatoočky a škvoři. Potřebují úkryty v kupce klacků a listí, nebo jim můžete přichystat oblíbený hmyzí hotel. V něm najdou útočiště i včelky samotářky. S plži pomáhají žáby, ještěrky a ježci, kteří potřebují úkryt pod keři, v suché zídce, v kupce kamení. Hraboše a hryzce loví nejen kočky, ale i sovy, užovky a lasičky. 

Více se dočtete v zahradnickém lunárním kalendáři na čtvrtek a pátek

  ježek pojídá lišku ježek pojídá lišku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V sobotu ubývající Měsíc doputoval do své poslední čtvrti a prochází, stejně tak jako v neděli, znamením Raka. Ochrana proti škůdcům a chorobám je obzvlášť účinná. Nemá smysl o zahradu pečovat v souladu s lunárními cykly, aniž by bylo zahradničení zároveň v souladu s přírodou. To znamená, že se pěstitel snaží co nejvíce využít přírodní procesy, nastolit v zahradě rovnováhu, podporovat všechny přirozené pomocníky. Protože pokud nějakého „škůdce“ vyhubíme chemickým insekticidem, obvykle spolu s ním otrávíme i jeho přirozené nepřátele. Je to krátkodobě účinné řešení, které přinese dlouhodobě jen problémy.

Mnoho dalších tipů a rad naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na sobotu a neděli

Akční letáky