Velké tvoření ve znamení energického Berana

V pondělí měsíc, na třetí čtvrti své pouti, prochází znamením Berana. Je to vzácná shoda, kdy jak fáze měsíce, tak znamení dodávají energii na těžší práce, zahradní stavby a budování všeho druhu. Za ubývajícího měsíce v Beranu je také ideální čas pro sklizeň a zpracování ovoce a zeleniny. Zrají letní jablka, rajčata, papriky, dýně, zahradní šípky. Přebytky úrody můžete mrazit, sušit, zavařovat nejrůznějšími labužnickými způsoby.

Více se dočtete v lunárním kalendáři na pondělí.

Odpočinek v blízkosti Měsíce

V úterý nastává přízemí čili perigeum, bod, kdy se Měsíc přiblížil nejtěsněji k zemi. Jeho vliv na rostliny proto může být až příliš silný a nepředvídatelný. Lunární tradice doporučuje tento den ponechat rostliny i půdu odpočívat. Zvláště pokud jste včera pracovali pod vlivem aktivního Berana, je jen prospěšné dát si pro změnu pauzu. A jak ji využít?

Inspiraci pro tento den naleznete v lunárním kalendáři na úterý.

Plánování pod vlivem klidného Býka

Středu a ve čtvrtek činí klidná energie a realismus býka ideální pro plánování zahrady, nových výsadeb a případných změn. Můžete také založit nový kompost, který je základem úrodné zahrady, nebo si pořídit rovněž mimořádně užitečný kompost žížalový. A nebo, pokud máte velkou zahradu, vybudovat jezírko a kachník pro indické běžce, kteří vám příští rok pomohou zbavit zahradu slimáků - a ti již nebudou ožírat vše včetně květů dýní a cuket.

Podrobnosti naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na středu a čtvrtek.

S pomocí Blíženců rozviňte cit pro zahradu

V pátek a v sobotu ubývající měsíc doputoval do své poslední čtvrti. Ochrana proti škůdcům a chorobám je obzvlášť účinná. Nemá smysl o zahradu pečovat v souladu s lunárními cykly, aniž by bylo zahradničení zároveň v souladu s přírodou. To znamená, že se pěstitel snaží co nejvíce využít přírodní procesy, nastolit v zahradě rovnováhu, podporovat všechny přirozené pomocníky. A znamení Blíženců navozuje blízkost se zahradou – proto snadno vycítíte, zdali je na ní vše v pořádku a zdali mají i zvířecí pomocníci vše, co potřebují. Blíženci a měsíc v poslední čtvrti své pouti – ideální kombinace.

Více si přečtěte v zahradnickém lunárním kalendáři na pátek a sobotu.

Plodná zelená neděle

V neděli měsíc prochází znamením Raka. Rak je velmi plodné znamení, které intenzivně podporuje růst listů. Sklízejte salát, špenát, roketu. Z přebytků bazalky si umixujte chutné pesto, v lednici vydrží měsíce.

I na neděli je pro vás připravený podrobný kalendář lunárního zahradničení.