obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Měsíce: Co nám radí lunární kalendář ve třetím říjnovém týdnu?

Měsíc ubývá, na konci týdne doputuje do poslední čtvrti. Projde znamením Býka, Blíženců, Raka a Lva. V pondělí se přiblíží Zemi, nastane přízemí. Co z toho pro lunárního zahradníka plyne?

Modré pondělí

Dnes nastává přízemí čili perigeum, bod, kdy Země svůj Měsíc přitáhla nejblíže, jak je to jen možné. Jeho vliv na rostliny proto může být až příliš silný, nepředvídatelný a vrtošivý. K tomu ještě přispívá fakt, že včera nastal úplněk, kdy je síla Měsíce rovněž velmi mocná. Lunární tradice doporučuje tento den ponechat rostliny i půdu odpočívat. Inspiraci na četbu při dobrém čaji najdete v zahradnickém lunárním kalendáři na pondělí

Podušky z listí

V úterý prochází ubývající Měsíc znamením Býka. Živlem dne je země, energie je klidná, ženská a posiluje především kořeny rostlin. Ocení ale ochrannou přikrývku z mulče, která je chrání před změnami teplot i vysycháním a půdě celkově prospívá. Nejpřirozenějším mulčem je listí – s výjimkou nemocných stromů je zbytečné ho hrabat všude, na trvalkových záhonech poslouží jako peřina a na jaře se rozloží. Z přebytků můžete vyrobit kvalitní listovku, jemný lehký substrát, který nahradí rašelinu. Za ubývajícího měsíce v Býku je ideální čas pro sklízení a zpracování ovoce a zeleniny.

Podrobnosti naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na úterý

  Přichystejte ježkům úkryt k přezimování Přichystejte ježkům úkryt k přezimování Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Cit pro zahradu

Ve středu a ve čtvrtek prochází ubývající Měsíc znamením Blíženců. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a posiluje především květy rostlin. Blíženci prohlubují pouto se zahradou, s věčnou živou půdou, rostlinami i zvířaty a uvolní vaši empatii vůči nim. Je proto ideální čas přirozenou rovnováhu na zahradě tvořit. Dnes snadno vycítíte, zdali je na ní vše v pořádku a zdali mají i zvířecí pomocníci vše, co potřebují.  Ptáci potřebují budky a husté keře, ve kterých mohou hnízdit, nejlépe kvetoucí a plodící. Mšicemi se živí i slunéčka a jejich larvy, pestřenky, zlatoočky a škvoři. Potřebují úkryty ve stařině, kupce klacků a listí – tam nebo v kompostu rád zimu přečká i ježek. S plži pomáhají žáby, ještěrky, které uvítají suchou zídku nebo kupku kamení.

Inpiraci naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na středu a čtvrtek.

Pečujte o půdu

V pátek a v sobotu prochází ubývající Měsíc znamením Raka. Živlem dne je voda, energie je pasivní, ženská a posiluje především listy rostlin. Rak je velmi plodné znamení, které intenzivně podporuje růst listů. Sklízejte poslední salát, špenát, roketu. Pozornost si zasluhují i všechny trvalky s okrasnými listy. Prospěje jim mulčování - chrání před změnami teplot i vysycháním, dodává humus a prospívá půdním mikroorganismům. Usychající listy okrasných trav nestříhejte – tuto péči nechejte, podobně jako u ostatních trvalek, na jaro.

Další užitečné tipy naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na pátek a sobotu.

Plodná neděle

V neděli ubývající měsíc doputoval do své poslední čtvrti a prochází znamením Lva. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Ideální čas pro sběr a zpracování hrušky, lahodné domácí ovoce hrušky, lahodné domácí ovoce Zdroj: Archiv ireceptar.cz posledních plodů, které nám štědrá zahrada dává a které je třeba uklidit, než přijde mráz.

A co dalšího podniknout za příjemného nedělního dne na zahradě? Další nápady a podrobnosti vám nabízí zahradnický lunární kalendář na neděli

Akční letáky