Peřinky z listí

V pondělí a v úterý prochází dorůstající Měsíc znamením Štíra. V pondělí je vzhledem k odzemí, dni, kdy se měsíc vzdálil na své oběžné dráze Zemi nejvíce a jeho vliv je nepředvídatelný, lepší odpočívat. V úterý se však již můžete pustit do péče o zahradu. Živlem dne je voda, energie je aktivní, ženská a působí především na listy rostlin. Ty u mnoha dřevin i trvalek žloutnou a opadávají. Všechno listí není nutné hrabat. Na porostech cibulovin i mnohých trvalek je lepší ho nechat ležet jako přirozenou ochranu.

Více se dozvíte v lunárním kalendáři na pondělí a úterý.

Poslední sklízení

Od středy do pátku prochází dorůstající Měsíc znamením Střelce. Živlem dne je oheň, energie je aktivní mužská a stimuluje především plody rostlin. Využijte toho při posledních sklizních, plody uskladněné ve dnech Střelce by měly déle vydržet kvalitní. Je poslední čas sklidit pozdní jablka, hrušky a dýně, pokud jste to ještě nestihli. Také ořechy je třeba sesbírat, usušit a uložit na suché, před hlodavci chráněné místo. Kdo pěstuje jedlé kaštany, které i v našich krajích dozrají, může v kuchyni tvořit dobroty z nevšedních darů podzimní zahrady.

Další tipy naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na středu, čtvrtek a pátek.

Úrodná půda

O víkendu dorůstající Měsíc prochází znamením Kozoroha. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny rostlin. Kozoroh je chladné a zároveň plodné znamení, ideální pro práci s půdou. Vybízí k její kultivaci a zúrodňování organickými hnojivy, na podzim především kompostem, kterým můžete záhony zároveň mulčovat. Dny kořenu jsou vhodné také pro výsadby – stále ještě je čas na výsadby dřevin, především ovocných a listnatých okrasných stromů. Mnohé druhy jsou plododárné a okrasné zároveň (rakytník, muchovník,trnka, dřín, aronie).

Inspiraci i užitečné rady naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na sobotu a neděli.