1.–3. ubývající Měsíc putuje znamením Panny. Je čas vhodný například pro řízkování pokojových rostlin – především vrcholové řízky konce výhonů u mnoha druhů rostlin velmi ochotně zakoření.

Zdroj: Youtube

4.–5. se ubývající Měsíc nachází pod vlivem Vah. Je čas pro péči o kvetoucí pokojové rostliny – i v zimě jich může kvést celá řada, od teplomilných orchidejí a jonátek po chladnomilné kamélie a gardénie. Ovšem i na zahradě se mohou otužilé květy objevit navzdory zimě, pokud jste si vysadili vilín, jasmín nahokvětý, kalinu vonnou nebo čemeřici.

6.–7. prochází ubývající Měsíc znamením Štíra. Je čas věnovat pozornost i listům – u pokojovek je můžete rosit, šetrně otřít a zbavit prachu. A zkontrolovat, zda se na jejich spodní straně neusídlili drobní škůdci. Mšice i svilušky lze odstranit zdravotně nezávadnými postřiky na bázi rostlinných olejů a lecitinu. A účinnou prevencí je i vyšší vlhkost vzduchu.

8.–9. ubývající Měsíc putuje ohnivým znamením Střelce. Ten vybízí k péči o ovocné dřeviny: Zkontrolujte ochranu kmínků větví mladých stromků a keřů proti okusu. Kmeny je také třeba chránit proti praskání, ke kterému dochází vlivem změn teplot, pokud slunce střídá noční mráz. Pomůže nátěr vápnem, či ještě lépe zastínění prknem.

10.–11. ubývající Luna putuje znamením Kozoroha, přičemž 11. nastává novoluní. Je čas nového začátku. Novoluní poskytuje ideální podmínky pro prořezávku opadavých dřevin, včetně řezu živých plotů a ozdravných a zmlazovacích zásahů, u kterých však postupujte vždy opatrně – méně je více. A prořezávejte jen v případě, že teploty neklesají pod -5 °C.

12.–13. se přibývající Měsíc ocitá pod vlivem Vodnáře. Když Měsíc přibývá, nastává období vhodné pro setí. A vzhledem ke květovému znamení můžete sít především květiny. Časné předpěstování je vhodné u petúnii či pelargonií, případně lobelek a dalších letniček, které klíčí a rostou pomalu.

14.–15. dorůstající Měsíc prochází znamením Ryb, které je spojeno především se zelení. Listům pokojových rostlin prospěje rosení, a především zvlhčení vzduchu na 70 % relativní vlhkosti – podle potřeby můžete využít klasické odpařovače nebo výkonné zvlhčovače. K mírnému zvýšení přispějí i ultrazvukové difuzéry, do kterých lze přidávat i vonné a léčivé rostlinné silice. Listy pokojovek v zimě často trpí také nedostatkem světla. Přisuňte je blíže k oknu nebo jim dopřejte umělé přisvícení.

16.–17. se dorůstající Měsíc ocitá pod vlivem ohnivého Berana, který působí především na plododárné rostliny. Lze je pěstovat i pod střechou. A zatímco citrusy, fíkovníky, olivovníky i granátovníky vyžadují odpočinek při nižší teplotě (která však nesmí klesnout pod nulu), psidium (jahodový stromek) či avokádo, které můžete vypěstovat z pecky, prospívá v teple.

18.–20. přibývající Měsíc putuje zemitým znamením Býka a posiluje kořeny rostlin. Pokud vám došly uložené zásoby, i v průběhu zimy, pokud není zem příliš zmrzlá, můžete vyrýpnout křen a využít jeho ozdravnou sílu. Uvařte si odvar z kořene pampelišky, který je blahodárný pro játra. Z praženého kořene připravíte dokonce chutnou a léčivou kávovinu.

21.–22. přibývající Měsíc prochází znamením Blíženců, kteří prohlubují empatii. Je čas myslet na to, zdali mají naši zvířecí pomocníci vše, co potřebují. Ptáci budky na jaro a plné krmítkoježci, žáby a užovky úkrytyvčelky samotářky a čmeláci místa vhodná pro rozmnožování. Můžete si v klidu rozmyslet, čím zahradu obohatit, aby byla krásná a plná života, s náručí otevřenou pro všechny milé a užitečné hosty. Komu na zahradě hnízdí ptáci, ten nemívá s hmyzími škůdci starosti. V noci je vystřídají netopýři, rovněž výkonní lovci hmyzu. Sovy a dravci zase pomáhají lovem hrabošů.

23.–24. putuje přibývající Měsíc znamením Raka. Blízkost úplňku a znamení, které je propojeno především se zelení a listy, nabízejí ideální podmínky pro výsev listové zeleniny. Pro časné pěstování v pařeništi či skleníku si můžete v teple domova předpěstovat saláty i další rozličné listové zeleniny, které pak poskytnou šťavnatou sklizeň již časně zjara.

25.–27. prochází Měsíc znamením Lva, přičemž 25. nastává úplněk, završení lunárního cyklu. A právě tato magická fáze Měsíce podporuje probouzení spících semínek. Vzhledem k ohnivému znamení Lva můžete sít především plodovou zeleninu pro předpěstování sazeniček. Takto časné setí je vhodné především u paprik a měsíčních jahůdek.

28.–29. se čerstvě ubývající Luna nachází v moci Panny. Může vás podpořit v činnostech vyžadujících trpělivé odhodlání, a pomoci tak postavit třeba suchou zídku nebo novou ohrádku pro kompost. Je rovněž vhodný čas pro řízkování i přesazování pokojových rostlin.

30.–31. prochází ubývající Měsíc znamením Vah, které stimulují především květy rostlin. Ty, kterým dopřáváte umělé osvětlení, můžete i přihnojit. Harmonické působení Vah přeje také jemnému přetváření zahrady a jejímu obohacování dekoracemi.

Související články

Zdroj: časopis Receptář