obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Měsíce na konci dubna: Nastává novoluní

Když Měsíc nastaví svou černou tvář, je čas zklidnění a obnovy. Poté slunce srpek opět ozáří a přichází čas setí. Víkend ve znamení Blíženců vám pomůže naslouchat své zahradě.

Od pondělí do středy prochází ubývající měsíc znamením Berana. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Ve středu, za novoluní, je ideální den pro prořezávku ovocných dřevin. I předchozí dva dny jsou vhodné. Doma pěstované plododárné rostliny (citrusy, granátovník, fíkovník, psidium, avokádo, banánovník, papája, mučenka a další), těšící se z delších jarních dnů, ocení zálivku, přihnojení a případně přesazení. Energické znamení Berana vás může podpořit také při velkém úklidu kůlny, sklepa i celé zahrady.

  Jarní zahradničení je radost Jarní zahradničení je radost Zdroj: Shutterstock.com / Rawpixel.com

Setí pod ochranou Býka

Ve čtvrtek a v pátek prochází čerstvě přibývající Měsíc znamením Býka. Živlem dne je země, energie je klidná, ženská a posiluje především kořeny rostlin. Na záhony proto můžete vysévat kořenovou zeleninu, jako jsou ředkvičky, ředkve,  mrkve, kedlubny, černý kořen, vodnici, petržel, červená řepa. V teplejších oblastech můžete vysazovat i naklíčené hlízy brambor. Před mrazíky i škůdci mladé sazeničky ochráníte bílou netkanou textilií.

Klidná energie a realismus býka činí tento den ideální pro plánování zahrady, nových výsadeb a případných změn. Můžete také založit nový kompost, který je základem úrodné zahrady.

  Ovocné stromy a ptačí budky na zhradu patří Ovocné stromy a ptačí budky na zhradu patří Zdroj: Shutterstock.com / Hirundo

Naslouchejte zahradě

O víkendu prochází přibývající měsíc znamením Blíženců. Blíženci navozují blízkost se zahradou, dnes snadno vycítíte, zdali je na ní vše v pořádku a zdali mají i zvířecí pomocníci vše, co potřebují  - ptáci dostatek úkrytů pro hnízdo a napajedlo pro uhašení žízně i koupání, ježek úkryt pro založení rodiny, včelky samotářky a čmeláci domeček… všichni pak ocení pestrou, živou zahradu bez pesticidů.

Ven můžete vysadit hlízy rostlin, které přezimovaly na bezmrazém místě. Mečíky sázejte hluboko, aby se v době květu nevyvracely. Hlízy jiřin je vhodné před výsadbou na několik hodin namočit do vlažné vody, která je probudí.

Akční letáky