obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Měsíce na přelomu května a června

Měsíc dorůstá, je vhodný čas pro setí i sázení. Pěstitelům, kteří zahradničí v souladu s rytmem Měsíce, tento týden svou pomoc nabízí Rak, Lev, Panna a Váhy, tedy znamení, kterými měsíc prochází.

V pondělí prochází přibývající Měsíc znamením Raka. Živlem dne je voda, energie je pasivní, ženská a posiluje především listy rostlin. Rak je velmi plodné znamení, které intenzivně podporuje růst listů. Pozornost si zasluhují všechny trvalky s okrasnými listy, jako jsou bohyšky, kapradiny, vodní a bahenní rostliny, a také rozmanité půdopokryvné rostliny, která jsou nenáročnou a dekorativní náhradou trávníku. Můžete je vysévat i vysazovat, zalévat a hnojit. Rostoucí okrasné trávy a bambusy jsou velmi náročné na dusík, prospívá jim například kopřivový výluh.  

Záhon s listovou zeleninou a jednoletými bylinkami Záhon s listovou zeleninou a jednoletými bylinkami Zdroj: Shutterstock.com / audaxl

Den Raka při dorůstajícím měsíci je ideální pro výsev a výsadbu listové zeleniny a aromatických bylinek. Na venkovní záhony můžete vysít salát hlávkový, chřestový, římský i ledový pro letní sklizeň, roketu, špenát, mangold, lebedu, jednoleté aromatické bylinky (kopr, bazalku, petrželku, koriandr aj). Je vhodný čas také pro založení zahrádky z vytrvalých bylinek, jako je oregano, tymián, šalvěj, levandule, yzop a další. Můžete je vysít, vysadit sazeničky, jednoduše je množit řízkováním.

Setí a pletí

V úterý a ve středu prochází přibývající Měsíc znamením Lva. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Ve Lvu je vhodné plít, plevel se nebude snadno obnovovat. Vypletou a kyprou půdu poté překryjte mulčem, který zabrání dalšímu růstu plevelů, vysychání a erozi a podporuje zdraví a úrodnost půdy. Můžete využít i čerstvě posečenou trávu, ovšem ve slabé vzdušné vrstvě. Záhony chrání a zahřívá, žížaly si stébla zatahují pod zem a půdu tak dále kypří.

Sazenička květáku zamulčovaná trávou Sazenička květáku zamulčovaná trávou Zdroj: Shutterstock.com / Denis Pogostin

Dorůstající měsíc a znamení podporující plody vytváří ideální podmínky pro výsevy a výsadby rostlin, které plody přinášejí. Ještě je poslední vhodný čas vysadit či vysít cukety a dýně, a můžete opakovat výsev lahůdkových fazolí a hrášku můžete. Zahradu se vyplatí obohatit také novými ovocnými stromky a plododárnými keři, jako jsou krásné i užitečné sadové a dužnoplodé růže, jedlý zimolez, muchovníky, rakytníky, dříny, trnky, aronie.

Přesazování a řízkování

Od čtvrtka do soboty putuje přibývající Měsíc znamením Panny. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny. Je den vhodný pro setí, sázení, přesazování a množení rostlin řízkováním, hřížením i dělením trsů. Především pro přesazování je Panna nejvhodnějším znamením. Můžete přesazovat pokojové i přenosné rostliny, které před počátkem léta větší květináč a čerstvý substrát ocení. Vysévat můžete především kořenovou zeleninu – v červnu je to mrkev, kedlubny, řepu, a také čekanku, jejíž kořeny na podzim sklidíte a poslouží pro zimní rychlení lahůdkových puků.

  Trvalkový záhon s bohyškami a kapradinami Trvalkový záhon s bohyškami a kapradinami Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rozkvetlá neděle

 V neděli prochází přibývající Měsíc znamením Vah. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Kvetoucí růže, pivoňky a další trvalky ocení přihnojení (nejlépe tekutým organickým hnojivem, které prospívá i půdě) a závlahu. Stejně tak i petúnie, lobelky, sanvitálky, gazánie a další letničky zdobící nádoby a truhlíky. Pokud po odkvětu seříznete chrpy, ostrožky, vlčí boby a rané kopretiny, vykvetou v průběhu léta znovu. Díky dorůstajícímu měsíci a zároveň jeho klesající síle, spojené se znamením Vah, nastal ideální čas pro setí. Vysévat můžete například dvouletky, které pokvetou v příštím roce (atraktivní vysoké topolovky, půvabné macešky a okrasné sedmikrásky, dvouleté máky a zvonky).

Akční letáky