obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Měsíce: První prosincový úplněk je tu

V nadcházejícím týdnu odchází listopad a přichází prosinec. Nastane také úplněk, magický den lunárního zahradničení. Než se zcela zakulatí, projde Měsíc znamením Ryb, Berana, Býka a Blíženců.

V pondělí a v úterý prochází přibývající Měsíc znamením Ryb.  Ryby jsou vodním znamením, pozornost proto můžete věnovat zahradnímu jezírku. Spadané listí a odumřelé části rostlin, které se rozkládají ve vodě, odstraňte. Suchá stébla čnící nad hladinu však ponechejte až do jara - umožnují totiž výměnu plynů, až hladina zamrzne.

  Suché stvoly vodních a bahenních rostlin na podzim nestříháme Suché stvoly vodních a bahenních rostlin na podzim nestříháme Zdroj: Shutterstock.com / SergeiKorni

Ovoce ve sklepě

Ve středu a ve čtvrtek prochází přibývající  Měsíc znamením Berana. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Připomíná nám, že bychom měli zkontrolovat ve sklepě uskladněné ovoce a napadené plody ihned odstranit.

  Kořeny pampelišky jsou zdarma a přitom mají ohromný přínos pro zdraví Kořeny pampelišky jsou zdarma a přitom mají ohromný přínos pro zdraví Zdroj: Shutterstock.com / Madeleine Steinbach

Sklizeň léčivých kořenů

V pátek a v sobotu prochází přibývající Měsíc znamením Býka. Živlem dne je země, energie je klidná, ženská a posiluje především kořeny rostlin. Blízkost úplňku ještě zvyšuje jejich léčivý potenciál – proto je ta nejlepší (a možná také poslední vhodná) chvíle na to je vyrýpnout ze země a uskladnit nebo usušit. A jaké že to kořeny mohou zpestřit náš jídelníček a prospět zdraví? Je to především křen, ale také kořen pampelišky nebo oddenek pýru, které výtečně regenerují játra a pročišťují celý organismus. Klidná energie a realismus Býka činí tyto dny také příhodné pro plánování zahrady, jarních výsadeb a případných změn.

  Procházka zahradou i krajinou osvícenou úplňkem je magický zážitek Procházka zahradou i krajinou osvícenou úplňkem je magický zážitek Zdroj: Shutterstock.com / Vitalii Bashkatov

Nedělní úplněk

Úplněk je magickým dnem v lunárním kalendáři. I na odpočívající rostliny působí Měsíc mocnou silou - a nejen na ně. Projděte se v jeho svitu, pokud to počasí dovolí, po noční zahradě a okolní krajině. Zažijete kouzelné okamžiky, které podpoří vaše zahradnické, pěstitelské i tvořivé umění. Díky tomu, že měsíc v úplňku prochází empatickým znamením Blíženců, můžete zažít obzvlášť niterné spojení se vším, co zahradu tvoří.  Blíženci pomáhají prohloubit pouto se zahradou, s věčnou živou půdou, rostlinami i zvířaty.

Akční letáky