obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Měsíce v posledním červnovém týdnu

Síla dorůstajícího Měsíce se bude na cestě k úplňku projevovat stále silněji. Prochází znamením Raka, Lva, Panny a Vah, což vybízí k setí květin, listové i kořenové zeleniny.

V pondělí prochází přibývající Měsíc znamením Raka. Živlem dne je voda, energie je pasivní, ženská a posiluje především listy rostlin. Nastávají proto vhodné podmínky pro výsevy a výsadby, a to především, listové zeleniny, bylinek a rostlin s okrasnými listy. Rak je navíc velmi plodné znamení, které růst listů intenzivně podporuje. Můžete vysít špenát, lebedu, pekingské a čínské zelí, roketu, kopr, bazalku, petrželku, koriandr a letní saláty, odolné vůči vybíhání do květu, nebo pestré a kadeřavé listové saláty určené k řezu. Pokud neprší, zalijte bazalku, meduňku, mátu, čechřici a další bylinky, které patří mezi ty žíznivější.  Meduňku na sušení seřezávejte dříve, nežli rozkvete - znovu obrazí. Lahodný čaj připravíte i z čerstvých listů.

  čaj si můžete připravit i z čerstvé meduňky čaj si můžete připravit i z čerstvé meduňky Zdroj: Shutterstock.com / GreenArt

Pletí i setí

V úterý a ve středu přibývající Měsíc putuje znamením Lva. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Ve Lvu je vhodné plít, plevel se nebude snadno obnovovat. Vypletou a kyprou půdu ihned překryjte mulčem, posečenou trávou nebo slámou, která zabrání dalšímu růstu plevelů, vysychání a erozi a podporuje zdraví a úrodnost půdy. Trávu nesypejte v silné vrstvě, aby ve spodu nehnila. Některou plodovou zeleninu můžete ještě i vysévat – lahůdkové fazole a hrášek rostou a plodí rychle.

Kořeny koření

Ve čtvrtek a v pátek prochází dorůstající měsíc znamením Panny, které podporuje především kořeny rostlin. Dny jsou proto ideální pro vysetí kořenové zeleniny – i na konci června můžete vysít mrkev, kedlubny, řepu, a také čekanku, jejíž kořeny na podzim sklidíte a poslouží pro zimní rychlení lahůdkových puků. Výsevy nenechejte zaschnout. Ideální dobou pro výsevy je čas kolem východu a západu Měsíce.

  Mezi nejatraktivnější dvouletky patří náprstníky Mezi nejatraktivnější dvouletky patří náprstníky Zdroj: Shutterstock.com / Michael Warwick

Rozkvetlý víkend

O víkendu prochází dorůstající Měsíc znamením Vah. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Díky dorůstajícímu měsíci a zároveň jeho klesající síle, spojené se znamením Vah, nastal ideální čas pro setí. Vysévat můžete například dvouletky, které pokvetou v příštím roce (atraktivní vysoké topolovky, půvabné macešky a okrasné sedmikrásky, dvouleté máky a zvonky). Také aromatické bylinky, jako je levandule, oregano, yzop, šalvěj a další můžete ještě vysévat, i když pokvetou nejspíš až v příštím roce – jsou krásné i užitečné, okrasné listem i nektarodárnými květy.

Akční letáky