obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Měsíce ve svátečních prosincových dnech

Ubývající Měsíc přináší zklidnění, které je před vánočními svátky a během nich tolik žádoucí. Prochází znamením Panny, Vah a Štíra. Doplňujte krmítko, pečujte o pokojové rostliny, odpočívejte.

Zářivý srpek měsíce

V pondělí, úterý a ve středu prochází ubývající měsíc znamením Panny. Ve středu jeho pouť dosáhne poslední čtvrti. Ubývající Měsíc posiluje podzemní části rostlin. Je proto vhodné sít, sázet a pečovat o rostliny, které pěstujete pro kořeny či hlízy. Můžete například vysadit do květináče nebo truhlíku zázvor. V teplé místnosti a mírně vlhkém substrátu vyraší svěže zelené listy, hlíza s blahodárnými účinky na zdraví se postupně rozroste. Její kořenitá vůně prohřívá tělo a zlepšuje náladu.

Více tipů najdete v lunárním kalendáři na pondělí, úterý a středu

  Šípkový keř zdobí zahradu i v zimě Šípkový keř zdobí zahradu i v zimě Zdroj: Shutterstock.com / Hirundo

Péče o květiny a opeřené anděly

Ve čtvrtek a v pátek měsíc, který doputoval do své poslední čtvrti, silně posiluje podzemní části rostlin. Také ochrana proti škůdcům je v tomto čase zvláště účinná, čehož můžete využít u pokojových rostlin i na zahradě. Nezapomínejte ani na prevenci: vyvěste nebo vyčistěte ptačí budky a udržujte krmítko stále plné slunečnicových a dalších semínek a oříšků. Komu na zahradě hnízdí ptáci, ten nemá s hmyzími škůdci starosti – většina jich skončí v hladových zobáčcích ptáčat. A nejsou právě ptáci těmi pravými anděli? Také keře, jako je šípková růže, hloh či trnka jsou pro ně dobrodiním - nabídnou ptákům útočiště v létě i v zimě a také zpestření jídelníčku.

Měsíc prochází znamením Vah. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální mužská a stimuluje především květy rostlin. Péče o kvetoucí pokojové rostliny, jako jsou orchideje, kolopejky, africké fialky, bramboříky, gardénie, kamélie.

Další informace na vás čekají v zahradnickém lunárním kalendáři na čtvrtek a pátek

Štědrý den nastal

V tento výjimečný, sváteční den Měsíc prochází znamením Štíra. Živlem dne je voda, energie je aktivní ženská a stimuluje především listy rostlin. Je proto ideální čas pro péči o pokojové rostliny okrasné listem i o stálezelené rostliny na zahradě či balkóně. Pokud pěstujete vánoční stromek v květináči, ocení zálivku, rosení a co nejkratší pobyt v teple.

Více se dočtete v zahradnickém lunárním kalendáři na sobotu

Zimní slunovrat již nastal Zimní slunovrat již nastal Zdroj: Shutterstock.com / Hirundo

Klidný první svátek vánoční

Dnes nastává odzemí čili apogeum, bod, kdy se Měsíc své Zemi vzdálil nejvíce. Lunární tradice doporučuje tento den ponechat rostliny, včetně pokojových, odpočívat a shoduje se tak s nedělí, kterou je nejlepší věnovat nedělání – protože i odpočinek je důležitý. Buď v teple domova, nebo na procházce - první svátek vánoční si o příjemné provětrání v přírodě přímo říká.

K poslednímu dni týdne patří i zahradnický lunární kalendář na neděli

Akční letáky