obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení v prvním březnovém týdnu: Prořezávky a výsevy pokračují

Silné mrazy, kterými zima na samém konci ukázala svou sílu, se zmírnily. Opět nastává vhodný čas k prořezávkám, které je třeba stihnout před pučením. A za okno, do skleníku i ven vyséváme květiny i zeleninu.

Zatímco v únoru je třeba předpěstovat druhy zeleniny a květin, kterým klíčení a růst trvá velmi dlouho, v březnu přichází doba na všechny ostatní. Tedy rajčata, která si nedávají tolik na čas jako papriky a lilky. A dále veškerá zelenina, u které si přejeme časnou sklizeň, i když většinu druhů můžeme později vysít i přímo ven. To samé se týká květin, především letniček, ale i trvalek a bylinek.

 

sazenice levandule, jedné z nejoblíbenějších, krásně kvetoucích bylinek sazenice levandule, jedné z nejoblíbenějších, krásně kvetoucích bylinek Zdroj: Shutetrstock.com / Geshas

Předpěstování sazenic v teple domova

Teplomilné rostliny je třeba předpěstovat při pokojové teplotě. Rostoucím semenáčkům a sazeničkám je však nutné zajistit dostatek světla. Postavte je proto těsně k jižně či východně orientovanému oknu, nebo pod zářivku s denním spektrem.

Hlíznaté rostliny přečkají zimu v podobě hlíz, na jaře je probouzíme Hlíznaté rostliny přečkají zimu v podobě hlíz, na jaře je probouzíme Zdroj: Shutterstock.com / barmalini

Probouzení přezimujících rostlin

Fuchsie

Za bezmrazých dní, které opět nastávají, prospěje fuchsiím otužování na čerstvém vzduchu. Večer je však před mrazem pět schovejte domů nebo do skleníku. Můžete také začít s jejich sestřihem a přesazováním.

Begónie

Hlízy krásně kvetoucích begónií můžete nechat narašit při teplotě 16-20 °C ve vlhkém substrátu. Horní třetina by měla čnít ven, špičkou vzhůru,.

Jiřina

Také hlízy jiřinek můžete lze nechat v teple narašit. Rostoucí výhony lze navíc řízkovat a vypěstovat si z nich nové sazeničky – díky tomuto vegetativnímu způsobu množení budou zcela stejné, jako mateřská rostlina a odrůda zůstane zachována.

↑Zpět na začátek

Řez a ochrana ovocných dřevin

Jabloň, hrušeň

Díky tomu, že denní teploty opět stoupají nad nulu, můžete pokračovat v prořezávkách – dříve, než větvemi začne proudit míza. Mladé stromky vyžadují řez výchovný, díky kterému bude koruna stromu zdravá, silná a plodná. Starší stromy potřebují řez udržovací – u dřevin s dobře založenou korunkou je snadný. Přestárlým stromům může prospět zmlazovací řez, musí být však proveden citlivě a na více etap v průběhu několika zim.

Kůru kmenů i větví důkladně chraňte proti praskání. Pokud ji slunce před den rozehřeje a v noci opět zmrzne – a v noci teploty pod nulu klesat budou - vzniknou trhliny, které jsou vstupní brankou pro houbová onemocnění stromů. Pomáhá natření kůry vápennou barvou (k dostání jsou i speciální nátěry k tomu to účelu) nebo stínění pomocí prken či rohoží.

Třešeň, meruňka, slíva, ořešák

Opět nastává čas vhodný pro roubování třešní i meruněk. Jiné zásahy neprovádějte, protože peckovinám, na rozdíl od jádrovin, zimní řez nesvědčí. Jsou citlivější na houbové choroby, a řezné rány by pro ně byly vstupní bránou. Ovšem kůru proti praskání je třeba chránit, stejným způsobem jako u jádrovin.

U meruněk a dalších ovocných stromů, u nichž hrozí nebezpečí příliš časného kvetení, následného poškození mrazem a ztráty úrody, můžete učinit jednoduché preventivní opatření. Dokud je půda pod korunami stromů promrzlá, bohatě ji nastelte slámou nebo listím. Slunce ji pak nebude přes den rozehřívat a následné sálavé teplo nebude stromy ponoukat k časnému kvetení.

Rybíz, angrešt, maliny, ostružiny

Pokud budete ovocné keře pravidelně zmlazovat a prosvětlovat odstraněním starších větví, sklidíte více ovoce a keře budou zdravější Je nejvyšší čas provést prořezávku maliníků a řezem zmladit také keře rybízů a angreštů.

↑Zpět na začátek

Většině odrůd růží předjarní řez prospěje Většině odrůd růží předjarní řez prospěje Zdroj: Shutterstock.com / gorillaimages

Řez a péče o okrasné keře a trvalky

Při oteplení můžete opět odstranit ochranu nadzemních částí trvalek a dřevin. A nastává čas na kontrolu po zimě a prořezávku.

Komule Davidova

Zkrácení výhonů podpoří tvorbu nových jednoletých, které ponesou množství květů. To samé však neplatí pro komuli střídavolistou, která kvete na starších výhonech. Každé předjaří stačí probrat několik nejstarších větví, aby se keř průběžně zmlazoval.

Ibišek syrský, pivoňka dřevitá, hortenzie velkolistá

Odstraňte pouze mrazem poškozené a suché výhony, protože květy se objevují na starším dřevě. Hortenzii latnaté a stromkovité zkrácení naopak prospěje.

Růže,plamének

U těchto okrasných dřevin záleží prořezávka na druhu i odrůdě. Zatímco odrůdám odvozeným z plaménku vlašského prospěje zkrácení výhonů až na třetinu, u jiných druhů je vhodné pouze odstranění poškozených větví. Ještě více se liší řez jednotlivých odrůd a skupin růží – půdopokryvné a sadové vyžadují pouze odstranění suchých větví, záhonové velkokvěté zkrácení až dvě třetiny, poyantky a floribundy jen o třetinu.

Vřes a vřesovec, chryzantéma

Druhy a odrůdy, které již odkvetly, můžeme rovněž sestřihnout – až o 1/3, což udrží keříky dlouhodobě košaté a kompaktní.

↑Zpět na začátek

Akční letáky