obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení v týdnu mezi únorem a březnem: pozor na silné mrazy

Zahrada už začala spěchat jaru vstříc a náhle přišly nejsilnější mrazy této zimy. Aktuální počasí je důležitější než datum v kalendáři. Pěstování pokračuje v teple domova, zahradu je třeba znovu zazimovat.

Na většině území se navíc jedná o holomráz, který je pro rostliny největší zátěží. Zatímco při oblevě bylo třeba zimní ochrany uvolnit nebo odstranit – především u nadzemních částí rostlin, aby se nezapařily, nyní je třeba keře i trvalky opět pečlivě zabalit. Rovněž první venkovní výsevy na záhonech, v pařeništi i skleníku je třeba co nejlépe ochránit. V teple domova však může nerušeně pokračovat předpěstovávání sazeniček. A nezapomeňte krmit ptáčky, kteří právě teď potřebují naši pomoc nejvíce. Krmítko by mělo být stále plné. Mrazivé noci, za kterých se choulí k sobě, stojí malé opeřence ohromné množství energie, kterou musí doplnit.

 

sněženka (Galanthus nivalis) sněženka (Galanthus nivalis) Zdroj: Shutterstock.com / jax10289

Ochrana trvalek, bylinek, okrasných keřů

Narcis, tulipán a další okrasné cibuloviny

Kvetoucí sněženky jsou otužilé a ani silné mrazy je nezahubí. Ovšem je lepší, když raší z listové podušky a nikoli z holé, promrzlé půdy – mělčeji kořenící cibulky by namrznout mohly. Mezi trsy můžete listí nebo slámu opatrně navršit, pokud je třeba. To samé platí pro talovíny, které štafetu nejčasnějších květů brzy přeberou, a podobně i nejranější krokusy, narcisy a rané tulipány, které sice ještě obvykle nekvetou, ale již raší ze země.

Jahody

Jahody jsou otužilé, ale silný holomráz jim nesvědčí, může je částečně poškodit a pozdržet jejich další vývoj. Ideální je přikrývka netkanou textilií, klidně ve více vrstvách. Ochrana by měla být propustná pro světlo, v nouzi lze však použít i vzdušnou vrstvu slámy nebo chvojí.

Levandule, šalvěj, rozmarýn, tymián, máta, meduňka

Vytrvalé bylinky, podobně jako i okrasné trvalky, chráníme především mulčováním – vrstva mulče ochrání jejich kořeny. Zatímco při oblevě suchomilným keříkům vlhké listí nebo sláma u krčků nesvědčí, nyní jim peřinka naopak prospěje. Pokud omrznou výhony (při kombinace silného mrazu a větru se to může přihodit i odolným a otužilým druhům), zpravidla na jaře, po citlivém sestříhnutí obrazí. Prevencí je obalení celých keříků netkanou bílou textilií.

Netkaná textilie rostliny ochrání před mrazovým větrem Netkaná textilie rostliny ochrání před mrazovým větrem Zdroj: Shutterstock.com / Oleinik Iuliia

Hortenzie, pivoňka, komule, ibišek, růže, plamének

Podobně jako u bylinek štědře nasteleme kořeny keřů. Vyplatí se chránit i nadzemní části – obvykle se po namrznutí vzpamatují a obrazí, ale třeba hortenzie nepokvete, pokud jí namrznou již připravené pupeny. Pomůže obalení do netkané textilie (přichytit ji lze provázky i kolíčky na prádlo), dočasně i do bublinkové fólie. Keře, kterým opadaly listy, vydrží i bez světla a lze na ně například navléci jutový pytel nebo válec a vyplnit ho slámou nebo listím. Někdy postačí nasypat na keře kupu těchto materiálů jako peřinu.

Podobně lze chránit i všechny další keře včetně stálezelených, k těm by však stále měl pronikat dostatek světla.

↑Zpět na začátek

Ochranný nátěr kmene ovocných stromů proti praskání Ochranný nátěr kmene ovocných stromů proti praskání Zdroj: Shutterstock.com / Denis Rozhnovsky

Ochrana ovocných stromů

Jabloň, hrušeň

Pokud jste ještě nedokončili předjarní prořezávky, počkejte s nimi, až se oteplí. Řez je nejlepší provádět za bezmrazých dní, nebo alespoň za dní, kdy teplota neklesne pod -5 °C. Mráz by se podle předpovědi měl zmírnit na konci týdne, v jeho průběhu však bude velmi silný. O to důkladněji je třeba chránit kůru kmenů i větví proti praskání. Mráz je přes den slabší a na chráněných místech může slunce tmavou kůru, která přitahuje jeho paprsky, nahřát. Večer pak přijde silný mráz a zmrzlá voda vytvoří trhliny, které jsou vstupní brankou pro houbová onemocnění. Pomáhá natření kůry vápennou barvou (k dostání jsou i speciální nátěry k tomu to účelu) nebo stínění pomocí prken či rohoží. Kmeny a větve můžete obalit i jutou, jinou vhodnou textilií a v nouzi i starými novinami. Mladé stromky je třeba stále chránit před srnami a zajíci.

Rybíz, angrešt, maliny, ostružiny

Pro ovocné keře platí to samé. S prořezávkami je třeba počkat na oteplení. Zato je bedlivě chraňte před okusem zvěří – pletivem nebo netkanou bílou textilií, která je navíc ochrání i před mrazivým větrem.

Třešeň, meruňka, slíva

Peckoviny se v zimě neprořezávají, protože jsou citlivější na houbové choroby a řezné rány by pro ně byly vstupní bránou. Nastal ovšem čas roubování – i s ním je třeba počkat, až silné mrazy pominou. U meruněk a dalších ovocných stromů, u nichž hrozí nebezpečí příliš časného kvetení, následného poškození mrazem a ztráty úrody, je však ideální čas pro jedno preventivní opatření. Dokud je půda pod korunami stromů promrzlá, bohatě ji nastelte slámou nebo listím. Slunce ji pak nebude přes den rozehřívat a následné sálavé teplo nebude stromy ponoukat k časnému kvetení.

↑Zpět na začátek

 

 

Akční letáky