Luna a zahrada pro prosinec

1.–3. ubývající Měsíc prochází ohnivým znamením Lva. Je spojeno především s plody a připomíná, že se vyplatí zkontrolovat ve sklepě uskladněné ovoce a napadené kusy ihned odstranit. A pro posílení zdraví si připravit třebas lahodný šípkový čaj.

Zdroj: Youtube

4.–6. putuje ubývající Měsíc znamením Panny, zemského znamení spojeného především s kořeny rostlin. Pokud jste na záhonech ponechali otužilou mrkev, pastinák a další kořenovou zeleninu, kterou lze sklízet i během zimy, přilepšete jí vrstvou mulče – například listím.

7.–8. se ubývající Měsíc ocitá pod vlivem vzdušného znamení Vah, spojeného se vším, co kvete. Péče o kvetoucí pokojové rostliny, jako jsou orchideje, kolopejky, africké fialky, bramboříky, gardénie, kamélie a další druhy, je proto dnes obzvlášť prospěšná.

9.–10. prochází ubývající Měsíc znamením Štíra, vodního znamení sepjatého s listy rostlin. Je proto ideální čas pro péči o pokojové rostliny okrasné listem i o stálezelené rostliny na zahradě či balkoně.

11.–12. putuje ubývající Měsíc ohnivým znamením Střelce, spojeným s plody rostlin. Vzhledem k tomu je vhodné pečovat především o rostliny užitkové plodem. Prořezávka obzvlášť prospěje ovocným stromům a keřům, ovšem den ve znamení Střelce usnadňuje i řez ostatních dřevin (v době vegetačního klidu se každopádně prořezávají pouze opadavé, bezlisté stromy a keře, které nekvetou časně zjara a které nepatří do rodu peckovin). Blízkost novoluní, které nastane hned zítra, poskytuje pro řez dřevin ideální podmínky.

13.–14. prochází Měsíc znamením Kozoroha, přičemž 13. nastává novoluní, čas obnovy a nových začátků. Kozoroh je zemité znamení spojené s kořeny a půdou, které tvoří základ vašeho ráje – můžete proto popřemýšlet, jak nejlépe se o ni starat. Prvním krokem je založit kompost. 14. začne Měsíc opět přibývat. Můžete toho využít a vysadit hlízu zázvoru, která v teple brzy vyraší, ozdobí interiér, a ještě se časem rozroste, byť pomalu.

15.–16. putuje dorůstající Měsíc znamením Vodnáře, spojeným především s květinami. Dny jsou jako stvořené k výsevu pelargonií. Pěstování muškátů ze semínek je sice zdlouhavé, ale výběr odrůd je nepřeberný a radost ze sazeniček vypěstovaných vlastníma rukama veliká.

17.–18. se dorůstající Měsíc ocitá pod vlivem Ryb, které připomínají, že pokud v zahradním jezírku zimují ryby, je třeba udržovat v zamrzlé hladině otvor pro přívod kyslíku. Led však nerozbíjejte, otřesy a hluk mohou zimujícím rybám vážně ublížit. Pohodlné je použití topného tělesa s termostatem v plováku z polystyrenu. Otvor můžete obnovovat i hrncem s horkou vodou. Dny, kdy panují vodní znamení, jsou vhodné také k péči o půdu – ta nyní potřebuje především ochranu. Zkontrolujte, zda je dostatečně pokrytá mulčem – slámou, chvojím či listím, které je tou nejpřirozenější peřinou. Organické materiály půdu nejen chrání před výkyvy teplot a rychlým promrznutím, ale také ji zúrodňují a chrání kořeny rostlin. Slouží tedy jako ochrana trvalek i dřevin před zimou.

19.–21. putuje přibývající znamení Berana. Jeho živlem je oheň a je spojený především s plododárnými rostlinami. Můžete začít s výsevem paprik pro pěstování ve skleníku.

22.–23. se přibývající Měsíc ocitá pod vlivem Býka. Toto zemité znamení posiluje především kořeny rostlin, které mohou mimo jiné zpestřit jídelníček a prospět zdraví. Je to především křen, ale také kořen pampelišky nebo oddenek pýru, které výtečně regenerují játra a pročišťují celý organismus.

24.–26. prochází Měsíc znamením Blíženců. Ti navíc prohlubují pouto se zahradou, s živou půdou, rostlinami i zvířaty. Je proto ideální čas je obdarovat tím, co potřebují. Pokud pěstujete vánoční stromek v květináči, ocení zálivku, rosení a co nejkratší pobyt v teple.

27.–28. putuje Měsíc znamením Raka, přičemž 28. nastává úplněk, završení lunárního cyklu. Plný Měsíc na rostliny působí mocnou silou – a nejen na ně. Užijte si jeho svit v čase svátečním. Rak je vodním znamením spojeným s listy rostlin, a ne všechny listy opadaly. Především mladší stálezelné rostliny, jako jsou rododendrony, buxusy, skalníky, aukuby, hlošiny či cesmíny, mohou v zimě trpět suchem. Za bezmrazého počasí jim proto dopřejte zálivku.

29.–31. putuje ubývající Měsíc ohnivým znamením Berana, znamením zasvěceným živlu ohně. Začátek nového zahradnického roku proto nejlépe přivítáte svíčkou, ohýnkem nebo prskavkou. Jistě se obejdete bez petard, které po sobě kromě znečištěného ovzduší každoročně zanechají jen spoustu zmaru a neštěstí. Do nového roku je jistě lepší vkročit ohleduplně a s laskavostí k sobě i okolí.

Související články

Zdroj: časopis Receptář