obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradnický lunární kalendář: Druhý letní týden završí úplněk

Zahrada se koupe ve slunečních paprscích, vše roste, kvete, zraje. Ovšem i měsíce tiše a nenápadně působí na vše živé a zelené. V neděli nastává úplněk, magický den lunárního kalendáře!

V pondělí a v úterý prochází přibývající Měsíc znamením Štíra. Živlem dne je voda, energie je aktivní, ženská a stimuluje především listy rostlin. Vše zelené ocení důkladnou zálivku, pokud tak neučiní déšť. Jsou ideální dny pro výsev listové zeleniny – vysévat můžete saláty  - vybírejte však letní, odolné vůči vybíhání do květu, nebo listové k řezu. Dále můžete vysít roketu, špenát, asijskou listovou zeleninu, čínské i pekingské zelí. Štír je považován za velmi plodné znamení, které posiluje jak odolnost rostlin, tak jejich léčivý potenciál. Ideální čas pro sběr listů jitrocele, meduňky, máty a dalších léčivých rostlin a bylinek.

čas pro sklízení bylinek čas pro sklízení bylinek Zdroj: Shutterstock.com / Cora Mueller
Setí a hnojení

Od středy do pátku prochází přibývající Měsíce znamením Střelce. Živlem dne je oheň, energie je aktivní mužská a stimuluje především plody rostlin. Zrající plodová zelenina ocení zálivku s přídavkem organického hnojiva - generacemi osvědčený je zkvašený drůbeží trus. Domácí je třeba vydatně ředit, koncentrát můžete i zakoupit. Výtečný je i pro zrající jahody. Organické hnojení prospívá rostlinám a zároveň pečuje o zdraví a dlouhodobou úrodnost půdy. Některé druhy plodové zeleniny můžete ještě vysít – keříčkové fazolky a hrášek do podzimu přinesou mnoho lahodných lusků. 

Ve čtvrtek však nastává odzemí čili apogeum, bod, kdy se Měsíc své zemi vzdálil na své oběžné dráze nejvíce. Jeho vliv na rostliny proto může být nepředvídatelný a vrtošivý. Lunární tradice doporučuje tento den ponechat rostliny i půdu odpočívat.

  plodná zeleninová zahrádka plodná zeleninová zahrádka Zdroj: Shutterstock.com / ampol sonthong

Nedělní úplněk

O víkendu Měsíc prochází znamením Kozoroha. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny rostlin. Kozoroh je chladné a zároveň plodné znamení, ideální pro práci s půdou. Vybízí k její kultivaci a zúrodňování organickými hnojivy a mulčem, k pletí a k přípravě záhonů pro pozdní výsevy a výsadby. Rostliny, rozsazené nebo nařízkované v tento den, snáze zakoření – můžete toho využít u okrasných i užitkových keřů, trvalek, bylinek, balkónových, přenosných i pokojových rostlin. Vzhledem ke znamení je víkend ideální pro výsev kořenové zeleniny: letních odrůd ředkviček, mrkví, černé ředkve, červené řepy, kedlubnů, černého kořene. A protože v neděli nastává úplněk, pod jehož dohledem semínka nejlépe klíčí a rostliny se ujímají, vyplatí se sít a sázet vše, co si červencová zahrada žádá – tedy listovou zeleninu, dvouletky pro krásné jaro, poslední rychlé letničky jako je měsíček a černucha, zimní zeleninu (růžičkovou kapustu, kadeřávek aj), trvalky i bylinky.    

Akční letáky