obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradnický lunární kalendář na čtvrtý listopadový týden

Měsíc přibývá a postupně projde znamením Střelce, Kozoroha a Vodnáře. Nastává období vhodné pro výsadbu ovocných dřevin a péči o ně, pro poslední výsadby cibulovin, i pro péči o zdraví a úrodnost půdy.

V pondělí a v úterý putuje měsíc znamením Střelce, což znamená, že dny jsou ideální pro péči o ovocné i další keře a stromy. Především stálezelené mohou v zimě trpět suchem - za bezmrazého počasí je proto důkladně zalijeme. Měsíc přibývá, putuje první čtvrtí - opět nastává období vhodné pro výsadby. A protože silné mrazy ještě neuhodily, ještě stále můžeme vysazovat opadavé dřeviny, nejlépe ovocné stromy a keře. Odolné a dlouhověké bývají ovocné vysokokmeny, které se na zahrady pomalu vrací – pokud pro ně máte prostor, mohou být našimi přáteli do konce života. Poskytují úrodu, blahodárný stín i domov ptákům, kteří je na oplátku zbaví mšic. Na kraje zahrady však můžeme sázet také listnáče, které ji budou chránit nejen před větrem.

Sázení stromků může být velká událost pro děti i rodiče Sázení stromků může být velká událost pro děti i rodiče Zdroj: Shutterstock.com / Iakov Filimonov

Výsadby je lepší provádět v pondělí, protože v úterý nastává odzemí čili apogeum, bod, kdy se Měsíc vzdálil své Zemi nejvíce. Lunární tradice doporučuje odpočívat.

Péče o půdu

Ve středu a ve čtvrtek prochází přibývající Měsíc znamením Kozoroha. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny rostlin. Kozoroh je chladné a zároveň plodné znamení, ideální pro práci s půdou. Vybízí k její kultivaci a zúrodňování organickými hnojivy, na podzim především kompostem, kterým můžete záhony zároveň mulčovat. Záhony připravované na příští rok zryjeme a obohatíme kompostem, pokud je naše půda těžká a jílovitá. Naopak lehkou půdu obohatíme kompostem svrchu až na jaře a neryjeme ji. Všem typům půd prospěje mulčování, které půdu chrání i na podzim a v zimě a obohacuje ji o humus. A co s kořenovou zeleninou? Až do jara na záhonech vydrží pastinák, kořenová petržel (ta ovšem nesnáší holomrazy, proto je třeba ji případně přikrýt), černý kořen i mrkev, kterou můžete sklízet postupně během zimy. Dny kořenu jsou vhodné také pro výsadby – a říjen je měsícem výsadby dřevin, především ovocných a listnatých okrasných stromů.

  Narcisy patří mezi nejvděčnější jarní cibuloviny Narcisy patří mezi nejvděčnější jarní cibuloviny Zdroj: Shutterstock.com / Svetlana Danilova

Poslední výsadby cibulovin

Od pátku do neděle prochází přibývající Měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Dny květu jsou ideální k výsadbě okrasných cibulovin a listopad je posledním vhodným časem. Obvykle stihnou zakořenit, protože tuhá zima ještě nepřichází – a navíc budou chráněny před houbovými chorobami, které je napadají za teplejšího počasí. Musíme je však vysadit dostatečně hluboko, aby je vrstva půdy chránila. Povrch záhonu pak důkladně mulčujeme (pokud sázíme do louky, můžeme nahrnout vrstvu listí), díky čemuž půda ani po příchodu mrazů rychle nepromrzne a rostliny budou mít delší čas na zakořenění.).

Jiřinky ochotně kvetly až do mrazu, jakmile však jejich natě spálí, hlízy vyzvedneme ze země. Opatrně je očistíme, osušíme a uložíme na chladném, temném místě při teplotě nejlépe mezi 4-6°C, ve vzdušných přepravkách a prosypané pilinami.

Akční letáky