obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradnický lunární kalendář na druhý prosincový týden

Měsíc ubývá a blíží se k novu. Na své pouti projde v tomto týdnu znamením Panny, Vah, Štíra a Střelce. Jak nám hvězdná znamení mohou pomoci při péči o zimní zahradu a pokojové rostliny?

V pondělí putuje ubývající Měsíc znamením Panny. Živlem dne je země, energie je ženská a působí především na kořeny rostlin. Zahradní rostliny sice povětšinou odpočívají, ale kořeny stálezelených rostlin musí stále nasávat vláhu, aby s ní zavlažily listy. Rododendrony, zimostrázy, cesmíny, mahonie a další stálezelené listnáče proto důkladně zalijte.

kvetoucí gardénie, zimní radost každého pěstitele kvetoucí gardénie, zimní radost každého pěstitele Zdroj: Shutterstock.com / Del Boy

Zimní potěšení

V úterý a ve středu  prochází ubývající měsíc znamením Vah. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální mužská a stimuluje především květy rostlin. Péče o kvetoucí pokojové rostliny, jako jsou orchideje, kolopejky, africké fialky, bramboříky, gardénie, kamélie a další druhy je proto dnes obzvlášť prospěšná a účinná.

Péče o zeleň

Od čtvrtka až do soboty prochází ubývající Měsíc znamením Štíra. Živlem dne je voda, energie je aktivní ženská a stimuluje především listy rostlin. Je proto ideální čas pro péči o pokojové rostliny okrasné listem i o stálezelené rostliny na zahradě či balkóně. Pokud pěstujete vánoční stromek v květináči, ocení zálivku, rosení a co nejkratší pobyt v teple. Díky ubývajícímu Měsíci je příznivá doba pro řez opadavých dřevin, nejvhodnější čas však nastane až před novoluním.

Blízkost novu a znamení Střelce, ideální podmínky pro řez Blízkost novu a znamení Střelce, ideální podmínky pro řez Zdroj: Shutterstock.com / ueuaphoto

Nedělní prořezávka

V neděli prochází ubývající Měsíc znamením Střelce. Živlem dne je oheň, energie je aktivní mužská a stimuluje především plody rostlin. Vzhledem k tomu je vhodné pečovat především o rostliny užitkové plodem. Prořezávka proto obzvlášť prospěje ovocným stromům a keřům, ovšem den ve znamení Střelce usnadňuje i řez ostatních dřevin (v době vegetačního klidu se každopádně prořezávají pouze opadavé, bezlisté stromy a keře, které nekvetou časně zjara). Blízkost novoluní, které nastane hned zítra, poskytuje pro řez dřevin ideální podmínky.

Akční letáky