obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradnický lunární kalendář na pátý letní týden: Měsíc dorůstá

Měsíc začal dorůstat, v rostlinách se probouzí jejich síla. Podpořte ji přihnojením a zahrada bude neúnavně kvést a plodit. Nastává rovněž čas výsevů i krášlení a zútulňování vaší zelené oázy.

V pondělí a v úterý prochází dorůstající Měsíc znamením Lva. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Dorůstající měsíc a znamení podporující ponouká také k péči o rostliny, které plody přinášejí. Papriky, lilky, melouny, cukety, mochyně a rajčata potřebují zálivku a hnojení. Osvědčeným hnojivem pro plodovou zeleninu je ve vodě zkvašený drůbeží trus. Příprava hnojiva trvá přibližně tři týdny, před aplikací ho nařeďte ještě nejméně 1:10 s vodou. Koncentrát můžete i zakoupit. Organická hnojiva zelenině prospívají a navíc pečují o zdraví a úrodnost půdy. (Právě kvůli nedostatku organické složky, humusu, naše orná půdy nezadržuje vodu a je ve velmi špatném stavu.) Hnojivo a vláhu dopřejte i ovocným keřům a stromům, které chystají úrodu, a samozřejmě i jahodníkům. Některou plodovou zeleninu můžete ještě i vysévat – lahůdkové fazole a hrášek rostou a plodí rychle. 

Množit a vysazovat můžete také jahodník Množit a vysazovat můžete také jahodník Zdroj: Shutterstock.com / Larisa Lofitskaya

Panna pečuje o kořeny

Ve středu a ve čtvrtek  putuje dorůstající měsíc znamením Panny. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny. Je den vhodný pro setí, sázení, přesazování a množení rostlin řízkováním, hřížením i dělením trsů. Můžete tak z jedné bylinky, trvalky či keře získat zdarma mnoho nových, a to poměrně snadno.

Vysévat můžete především kořenovou zeleninu – v červnu je to mrkev, kedlubny, řepu, a také čekanku, jejíž kořeny na podzim sklidíte a poslouží pro zimní rychlení lahůdkových puků. Ideální dobou pro výsevy je čas kolem východu a západu Měsíce.

  Originální zahradní osvětlení promění večerní zahradu v místo plné kouzel Originální zahradní osvětlení promění večerní zahradu v místo plné kouzel Zdroj: Shutterstock.com / By 1234zoom

Květy a světlo

V pátek a v průběhu víkendu prochází dorůstající Měsíc znamením Vah. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Kvetoucí trvalky i letničky ocení přihnojení (nejlépe tekutým organickým hnojivem, které prospívá i půdě) a závlahu. Stejně tak i petúnie, lobelky, sanvitálky, gazánie a další letničky zdobící nádoby a truhlíky. Pokud po odkvětu seříznete chrpy, ostrožky, vlčí boby a rané kopretiny, vykvetou v průběhu léta znovu. Vysévat můžete dvouletky, které pokvetou v příštím roce (atraktivní vysoké topolovky, půvabné macešky a okrasné sedmikrásky, dvouleté máky a zvonky).

Harmonické působení Vah láká k doplnění zahrady dekoracemi, které ladí s vaším vkusem a fantazií – například osvětlení pro příjemné večerní posezení.

Akční letáky