obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradnický lunární kalendář na první týden v září: Úplněk je tu!

Ve středu týdne nastane nejvhodnější den pro setí z celého měsíce. A především poslední listové zeleniny, protože úplněk je ve znamení Ryb. Beran zase pomůže se sklizní a Býk s náročnými pracemi.

V pondělí a v úterý prochází přibývající Měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Blíží se úplněk, kromě péče o kvetoucí trvalky a letničky je ideální čas ke sběru jejich semínek pro příští rok. Sklízejte je však jen za suchého počasí, nechejte na vzdušném místě ještě dokonale proschnout a uložte na suché místo se stálou teplotou (ideálně chladné, vydrží i v teple, pokud jsou v suchu). Nesbírejte však semínka F1 hybridů, jejichž potomstvo se může od rodičů nepředvídatelně lišit. Rovněž je den vhodný pro výsadbu kvetoucích trvalek.

Jezírko, živý klenot každé zahradyJezírko, živý klenot každé zahradyAutor: Shutterstock.com / Jeanie333

Úplněk v Rybách

Ve středu a ve čtvrtek prochází Měsíc znamením Ryb, přičemž ve středu nastává úplněk. Živlem dnů Ryb je voda, energie je ženská, vodnatá a posiluje především listy rostlin. Dny listu za úplňku jsou stvořené k výsevu listové zeleniny. Salát určený k řezu listů stihnete sklidit ještě do zimy, stejně jako mladé lístky rokety či kopru. Ozimý salát a špenát můžete zasít pro sklizeň jarní.

Protože ryby neodlučně patří k vodě, pozornost můžete věnovat i zahradnímu jezírku. Odumřelé části rostlin, které se rozkládají ve vodě, odstraňte – ale suchá stébla čnící nad hladinu ponechejte až do jara, rostliny chrání a umožnují i výměnu plynů, když hladina zamrzne.

Ohnivá sklizeň

V pátek a v sobotu prochází ubývající Měsíc znamením Berana. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Vrcholí a někde i pomalu končí sklizeň plodové zeleniny – a právě za ubývajícího měsíce v Beranu je ideální čas pro sklizeň a zpracování úrody. Zatímco saláty, ředkvičky a mrkve snesou i lehčí mráz, rajčata, papriky, melouny, mochyně, cukety , dýně i šípky musíte sklidit nebo chránit včas, pokud hrozí nebezpečí časných přízemních mrazíků. Dorostlá, ale ještě nevybarvená rajčata a papriky dozrají i doma. A sklízet můžete nejen plody, ale také zralá semínka pro příští sezónu.

 

Užijte si čas sklizněUžijte si čas sklizněAutor: Shutterstock.com / Yotka

Tvoření nejkrásnější zahrady

V neděli prochází ubývající Měsíc znamením Býka. Živlem dne je země, energie je klidná, ženská a posiluje především kořeny rostlin. Za ubývajícího měsíce v Býku je ideální čas pro sklizeň a zpracování především kořenové, ale i další zeleniny i ovoce. Přebytky úrody můžete mrazit, sušit, zavařovat nejrůznějšími labužnickými způsoby.

Čerstvě ubývající Měsíc posiluje kořeny rostlin, růst nadzemních částí se mírní. Osvobozuje také naše síly, a proto můžete mít více energie na těžší práce, jako je budování cestiček, schůdků, suchých zídek, jezírek, mol, pergol či ohrádek pro kompost. Pokud si chcete dát v neděli do těla, Býk bude stát při vás. Je totiž znamením, které stojí nohama pevně na zemi a ví, že krásná zahrada se rodí z občas celkem lopotné práce.

Akční letáky