obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradnický lunární kalendář na první týden v září: Úplněk je tu!

Ve středu týdne nastane nejvhodnější den pro setí z celého měsíce. A především poslední listové zeleniny, protože úplněk je ve znamení Ryb. Beran zase pomůže se sklizní a Býk s náročnými pracemi.

V pondělí a v úterý prochází přibývající Měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Blíží se úplněk, kromě péče o kvetoucí trvalky a letničky je ideální čas ke sběru jejich semínek pro příští rok. Sklízejte je však jen za suchého počasí, nechejte na vzdušném místě ještě dokonale proschnout a uložte na suché místo se stálou teplotou (ideálně chladné, vydrží i v teple, pokud jsou v suchu). Nesbírejte však semínka F1 hybridů, jejichž potomstvo se může od rodičů nepředvídatelně lišit. Rovněž je den vhodný pro výsadbu kvetoucích trvalek.

Jezírko, živý klenot každé zahrady Jezírko, živý klenot každé zahrady Zdroj: Shutterstock.com / Jeanie333

Úplněk v Rybách

Ve středu a ve čtvrtek prochází Měsíc znamením Ryb, přičemž ve středu nastává úplněk. Živlem dnů Ryb je voda, energie je ženská, vodnatá a posiluje především listy rostlin. Dny listu za úplňku jsou stvořené k výsevu listové zeleniny. Salát určený k řezu listů stihnete sklidit ještě do zimy, stejně jako mladé lístky rokety či kopru. Ozimý salát a špenát můžete zasít pro sklizeň jarní.

Protože ryby neodlučně patří k vodě, pozornost můžete věnovat i zahradnímu jezírku. Odumřelé části rostlin, které se rozkládají ve vodě, odstraňte – ale suchá stébla čnící nad hladinu ponechejte až do jara, rostliny chrání a umožnují i výměnu plynů, když hladina zamrzne.

Ohnivá sklizeň

V pátek a v sobotu prochází ubývající Měsíc znamením Berana. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Vrcholí a někde i pomalu končí sklizeň plodové zeleniny – a právě za ubývajícího měsíce v Beranu je ideální čas pro sklizeň a zpracování úrody. Zatímco saláty, ředkvičky a mrkve snesou i lehčí mráz, rajčata, papriky, melouny, mochyně, cukety , dýně i šípky musíte sklidit nebo chránit včas, pokud hrozí nebezpečí časných přízemních mrazíků. Dorostlá, ale ještě nevybarvená rajčata a papriky dozrají i doma. A sklízet můžete nejen plody, ale také zralá semínka pro příští sezónu.

  Užijte si čas sklizně Užijte si čas sklizně Zdroj: Shutterstock.com / Yotka

Tvoření nejkrásnější zahrady

V neděli prochází ubývající Měsíc znamením Býka. Živlem dne je země, energie je klidná, ženská a posiluje především kořeny rostlin. Za ubývajícího měsíce v Býku je ideální čas pro sklizeň a zpracování především kořenové, ale i další zeleniny i ovoce. Přebytky úrody můžete mrazit, sušit, zavařovat nejrůznějšími labužnickými způsoby.

Čerstvě ubývající Měsíc posiluje kořeny rostlin, růst nadzemních částí se mírní. Osvobozuje také naše síly, a proto můžete mít více energie na těžší práce, jako je budování cestiček, schůdků, suchých zídek, jezírek, mol, pergol či ohrádek pro kompost. Pokud si chcete dát v neděli do těla, Býk bude stát při vás. Je totiž znamením, které stojí nohama pevně na zemi a ví, že krásná zahrada se rodí z občas celkem lopotné práce.

Akční letáky