obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradnický lunární kalendář na třetí letní týden: Měsíc ubývá

Po nedělním úplňku počal Měsíc ubývat. V průběhu týdne projde znamením Kozoroha, Vodnáře, Ryb a Berana. Jak sílu Luny a hvězdných znamení využít při červencovém zahradničení?

V pondělí prochází čerstvě ubývající Měsíc znamením Kozoroha. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny rostlin. Kozoroh je chladné a zároveň plodné znamení, ideální pro práci s půdou. Vybízí k její kultivaci a zúrodňování organickými hnojivy a mulčem, k pletí a k přípravě záhonů pro pozdní výsevy a výsadby.

  Zvláště květiny v nádobách vyžadují pravidelné hnojení Zvláště květiny v nádobách vyžadují pravidelné hnojení Zdroj: Shutterstock.com / Jorge Salcedo

Rozkvetlá zahrada

V úterý a ve středu prochází ubývající Měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Bohaté kvetení letniček i trvalek podpoříte závlahou a přihnojením, kvetení podporují například generacemi ověřené zkvašené slepičince. Nejlepší je trus, který pochází od spokojeně žijících, tedy na čerstvém vzduchu běhajících slepic. (Tekutý přípravek ze slepičinců můžete i zakoupit).  Také výluh z banánových slupek je velmi prospěšný, protože obsahuje mnoho draslíku. Pokud budete odstraňovat již uvadlé květy, rostliny tak přimějete k nasazování dalších – tvorbou semen se zbytečně vysilují, takže nechat je dozrávat má smysl jen v případě, že je hodláte sklízet. 

Svěží zeleň a živá voda

Ve čtvrtek a v pátek prochází ubývající Měsíc znamením Ryb. Živlem dne je voda, energie je ženská, vodnatá a posiluje především listy rostlin. Dny listu jsou vhodné k okopávání a kypření půdy, k péči o listovou zeleninu a rostliny okrasné listem. Především trávy a bambusy ocení zálivku a přihnojení hnojivem bohatým na dusík, například výluhem z kopřiv – ten můžete jako levný ekologický prostředek použít i na trávník, dostatečně zředěný ani není nelibě cítit. Kromě dusíku obsahuje i mnoho dalších prospěšných živin, podporuje zdraví a odolnost rostlin.

Originální fontánka jezírko zdobí a okysličuje vodu Originální fontánka jezírko zdobí a okysličuje vodu Zdroj: Shutterstock.com / Kevin_Hsieh

Dny, v kterých Měsíc prochází Rybami, jsou zasvěceny vodě. Těšte se ze zahradního jezírka, které by ve vaší oáze nemělo chybět, a pečujte o něj. Můžete množit vodní rostliny dělením trsů, vysazovat bahenní rostliny do přilehlé mokřinky, nebo jezírko obohatit vodotryskem, který potěší oči, uši a okysličuje vodu. Přírodní zahradní jezírko je potěšením nejen pro nás, ale poskytuje útočiště mnoha užitečným živočichům, nebo pro ně slouží jako napajedlo. I jezírko, nejlépe s pozvolnými břehy a bohatstvím vodních rostlin, tedy slouží k podpoře přirozené ochrany a rovnováhy v zahradě.

Plodný víkend

O víkendu prochází ubývající Měsíc znamením Berana. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Přihnojení a zálivku ocení všechny rostliny, které pěstujete pro plody – od plodové zeleniny po ovocné dřeviny.

Červenka obecná, jeden z mnoha půvabných pomocníků na zahradě Červenka obecná, jeden z mnoha půvabných pomocníků na zahradě Zdroj: Shutterstock.com / Rudmer Zwerver

Ubývající měsíc se nachází v poslední čtvrti své pouti k novoluní.  Ochrana a především prevence proti škůdcům a chorobám je v tomto období obzvlášť účinná. Komu na zahradě hnízdí ptáci, nemá se savým hmyzem mnoho starostí – poskytněte jim dostatek keřů, jezírka s pozvolným břehem, napajedla. Pokud nemají dostatek hnízdních budek, na podzim je vyvěste. Mšicemi se živí i slunéčka a jejich larvy - pokud si nejste jistí, jak vypadají vajíčka, larvy a kukly berušek, mohli byste je omylem považovat za škůdce, což by byla veliká škoda. Mšice a další savé škůdce likvidují i mouchy pestřenky, zlatoočky a škvoři. S plži pomáhají žáby, ještěrky, ježci a indičtí běžci, a pokud je na ně slimáčí invaze příliš, pomohou vám pivní pasti nebo granule na bázi glukonátu železa, které neohrožují ostatní živočichy. Hraboše a hryzce loví nejen kočky, ale i sovy, užovky a lasičky.

Akční letáky