obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradnický lunární kalendář

Jak k pěstování a tvorbě krásné zahrady přizvat na pomoc sílu Měsíce? Nahlédněte do prastarého tajemství lunárního zahradničení. Přinášíme podrobný lunární kalendář na každý den!

Pěstování rostlin s ohledem na proměny luny je prastarou tradicí. Pohyb Měsíce a dalších vesmírných těles lidé pozorovali odedávna. Zaznamenávali jejich vliv na rostliny a díky svým záznamům předvídali, kdy nastane nejvhodnější doba pro setí, hnojení, okopávání, sklizeň. Při obdělávání životadárné půdy se tak mimo jiné řídili i rytmem Měsíce, věrného druha Země. 

Pěstování rostlin podle lunárního kalendáře Pěstování rostlin podle lunárního kalendáře Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Máte zelené ruce?

Mnoho začínajících i zkušených pěstitelů dnes dávné poznatky našich předků hledá. Někdo se jimi řídí jako léty ověřenou moudrostí z doby, kdy měli lidé k rostlinám a přírodě blíže, jiný je bere jako inspirativní pohádku. Vše v přírodě se odehrává v cyklech, proto i rytmus Měsíce může vnést do zahradničení přívětivý řád, harmonii a větší uspokojení. Lunární kalendář by měl také inspirovat, podnítit pozorovací schopnosti a cit pro potřeby rostlin, půdy i zvířat. Zkrátka, může vám být užitečný, i když se jím nebudete řídit do puntíku. Třeba právě pod svitem luny a hvězdnou oblohou objevíte své „zelené ruce“.

Jak začít zahradničit podle luny?

Zahradničení podle Měsíce je ucelený systém, který býval předáván z generace na generaci. Může se v různých částech světa a dobách mírně lišit, principy však zůstávají stejné. Kusé informace na českém internetu mnoho vhledu a srozumitelných návodů neposkytují. Proto nabízíme čtenářům zbrusu nový lunární kalendář, který obsahuje konkrétní rady pro každý den celého roku 2016.

zahradničení podle lunárního kalendáře zahradničení podle lunárního kalendáře Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Při lunárním zahradničení hraje roli nejen fáze Měsíce — zda dorůstá či couvá, ale i jakým hvězdným znamením Měsíc prochází, zda stoupá či klesá; jistý vliv může mít i pozice planet. Podrobné vysvětlení základních principů naleznete ve článku Jak používat lunární kalendář.

Kdy vychází Měsíc?

Znát přesný čas, kdy vychází a zapadá Slunce, se hodí z mnoha důvodů. Proč však zjišťovat, kdy vychází a zapadá Měsíc?  Podle lunární tradice je právě tento čas ideální pro výsev semínek. V některých dnech je to hodina pro práci poněkud neobvyklá, jindy se Měsíc trefí do vašeho biorytmu lépe. Zasít semínka s požehnáním luny je pěkný pocit. Avšak čas jejího zrození a odchodu není ani v rámci Čech a Moravy stejný. Lunární kalendář vám proto přináší jedinečnou službu: Podle vaší polohy spočítá, kdy Slunce a Měsíc vychází a zapadá právě u vás.

Inspirace pro každý den

Na stránce lunarni-kalendar.ireceptar.cz najdete každý den vše důležité: fázi Měsíce, znamení kterým prochází, element dne i část rostliny, kterou v ten den Měsíc nejvíce ovlivňuje, a samozřejmě i konkrétní rady, jak tyto informace využít. Kalendářem můžete listovat dopředu i zpět.

Fáze měsíce Fáze měsíce Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Díky souvisejícím článkům od našich redaktorů si můžete neustále rozšiřovat své vědomosti. Detailní informace, odborné souvislosti i konkrétní tipy pomohou při pěstování užitkových, okrasných i pokojových rostlin, při krášlení zahrady i péči o přátele a pomocníky, jako jsou ptáci, ježci, slunéčka a další. Vždyť zahradničení podle Měsíce je mimo jiné zahradničení v souladu s přírodou a návratem k tomu, co je skutečně důležité.

Čtenářům pro radost i užitek

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Obsah lunárního kalendáře můžete jednoduše sdílet s ostatními emailem či na facebooku a twitteru.

Na kalendář se můžete přijít podívat každý den, ale mnohem jednodušší je nechat si jej zasílat každé ráno do emailové schránky. K odběru se jednoduše přihlásíte ve spodní části stránky. Pokud by se vám doručování každého dne zvlášť nehodilo, můžete si objednat týdenní souhrn. Je možné odebírat i oba typy zasílání a vyzkoušet, který vám bude více vyhovovat.

Přejeme mnoho úspěchů a příjemných chvil při zahradnickém tvoření a pěstování!

Akční letáky