Není nic zvláštního, najdeme–li třeba u světle růžové růže poupě sytější barvy, nebo když červený květ při dokvétání trochu zfialoví, či žlutý květ zesvětlá téměř dobíla. Temně červený květ může slunce spálit dohněda, na květech světlejších odrůd se po dešti objevují tmavší tečky. Tyto úkazy jsou však jen vady na kráse a u nových odrůd se jim šlechtitelé snaží vyhnout. Ovšem květy dvoubarevné, někdy i tříbarevné už na první pohled jsou atraktivními šlechtitelskými výtvory.

Lemování zvýrazní krásu květů

I když mají květy lemovaných růží různé tvary, střed květů je vždy světlejší, zatímco okraje mají sytější barvu. Až se některému šlechtiteli podaří barevnost obrátit, bude to opravdu novinka.

Pozor na to, že pokud byste na jednom místě soustředili několik vícebarevných odrůd, byl by záhon až příliš pestrý. Raději tedy zvolte jen jednu odrůdu a vysaďte skupinu z několika sazenic. Okolí takového záhonu by mělo být spíše jednobarevné a uklidňující – krása barevných růží tak nejlépe vynikne.

Vícebarevné květy najdeme ve všech skupinách růží:

Vícebarevné Floribundy

V květenstvích je 4 až 9 květů, které jsou menší než u čajohybridů.

  • ´Red Gold´ je anglická mnohokvětá růže z roku 1968 o průměru květu 8 cm. Plný květ je převážně žlutý a má jen úzký světlečervený lem. Výška rostliny je asi 100 cm.
  • ´Golden Slippers´ je americká mnohokvětá růže z roku 1961, květ o průměru květu 9 cm. Volně plný, oranžově načervenalý květ přechází ve středu do barvy světležluté. Výška rostliny je asi 60 cm.

Růže miniaturní

´Sweet Fairy´ je holandská růže z roku 1946 o průměru květu 5 cm. Plný květ se zvláště úzkými květními plátky a s volným středem má nejprve červenou, později sytě růžovou barvu, střed je bílý a lehce nažloutlý. Výška rostliny je asi 50 cm.

Růže sadové

Parková růže neboli sadovka má vysoký vzrůst podobně jako růže pnoucí, stojí však pevně jako vzpřímený keř.

  • ´Cocktail´ je francouzská růže z roku 1957, pnoucí případně i sadová odrůda, průměr květu 7 cm. Prázdný květ je jásavě červený s výrazným žlutým okem. Výška rostliny je jen do 2 m, což na pnoucí růži není mnoho. Růže je pro naše klimatické podmínky dosti choulostivá.
  • ´Mozart´ je dosti známá německá růže z roku 1937, nízká sadovka o průměru květu jen 3 cm. Jednoduchý květ je výrazně dvoubarevný s vyváženým zastoupením sytě růžově fialové barvy a čistě bílé. Výška rostliny je jen asi 120 cm, často se obloukovitě sklání. Květy nápadně voní a pěkné jsou i šípky. Odrůda ale častěji trpí černou skvrnitostí.
  • ´Jabloňový květ´ je stále oblíbenější česká odrůda z roku 1996, sadová růže ze skupiny rugosa hybridů, květ má průměr 7 cm. Bílá barva prázdného květu na okrajích zvolna přechází do velmi světlerůžové. Toto barevné ladění je ojedinělé. Výška silně ostnitého keře je asi 100 cm. Velmi otužilá odrůda tvořící kořenové výběžky, lze ji množit i z letních řízků.

Růže pnoucí

Popínavé růže s dlouhými výhony se samy nedokáží udržet ve vzpřímené poloze a je nutné vyvazovat je ke konstrukcím.

´Händel´ je u nás dobře známá anglická růže z roku 1965. Je možné ji využít i jako sadovou (tedy pěstovat bez opory), průměr květu 9 cm. Z růžového poupěte se rozvíjí plný bílý květ s výrazným ohraničeným sytě růžovým lemováním. Výška rostliny zpravidla nepřevyšuje 2 m, odrůda v našem klimatu často namrzá.

Čajohybridy

Jedná se o růže s lodyhou jen málo větvenou, v květenstvích bývá nejvýše 6 (zpravidla 2 až 4) velkých květů.

  • ´Ambiance´ je belgická růže z roku 1955, velkokvětá, o průměru květu 10 cm. V hustě plném květu nalezneme bílou barvu s nažloutlým nádechem s růžově naoranžovělým lemem. Žlutá barva je nejvíce zastoupena v právě čerstvě otevřeném květu. Výška rostliny je asi 90 cm.
  • ´Altesee´ je francouzská růže z roku 1950, velkokvětá, nižší (asi 60 cm), o průměru květu 10 cm. V hustě plném květu je kombinována světlerůžová barva s červenorůžovou na okrajích plátků.

Polyantky

  • Tyto růže mají v květenstvích desítky často prázdných květů o velikosti jen 2 až 5 cm.
  • ´Red Yesterday´, syn. ´Red Ballerina´, ´Marjore Fair´ je anglická mnohokvětá růže z roku 1978 má průměr květu 4 cm. Prázdný fialový květ je oživen výrazným bílým okem. Výška rostliny je asi 110 cm. Množství květů i šípků je velmi efektní.
  • ´Red et White Star´, syn. ´Red and White Star´ je americká mnohokvětá růže polyantka z roku 1969 o průměru květu 4 cm. Převážně červený, volně stavěný květ přechází ve středu do nevýrazně ohraničeného bílého oka. Výška rostliny je asi 90 cm. Růži lze dobře množit z letních řízků.