Jak začít, pokud před sebou máte volnou, nepopsanou plochu? Možností je tolik… Budoucí zahradou je dobré dlouze procházet, zdržovat se na nejrůznějších místech a dobře si rozmyslet její celkovou koncepci: kde bude místo pro posezení, případně pergola, jezírko, kde trávník (s jehož plochou se vyplatí to nepřehánět) a kde okrasná výsadba, kde pískoviště pro děti a kde zeleninová zahrádka… Poté si zaneste hranice zahrady, dům a další rámcové prvky na čtverečkovaný papír, na kterém si vytvoříte měřítko podle potřeby (jeden čtvereček může odpovídat skutečnému metru čtverečnímu a podobně). Na plánku si pak můžete detailně doplnit každý strom, keř i bylinu budoucí výsadby. Když vezmete v úvahu budoucí výšku a šířku dané rostliny, snadno si naplánujete výsadbu včetně potřebného počtu sazenic. Nad plánem by se měla sejít celá rodina, neboť zahrada musí plnit přání všech. A kromě estetického hlediska je samozřejmě třeba vzít úvahu i praktické, budoucí náročnost péče o zahradu a podobně.

Terén je tělem zahrady

Výše položené části zahrady budou vždy sušší. Proto je osazujte suchomilnějšími rostlinami, kterým se zde navíc dostane i více slunce.

Pokud to lze, je lepší vycházet ze stávajícího terénu, než jej nákladně od základů měnit. Případně jej jen vhodně poupravit.

  • Nejsnáze se zahrady budují v mírně zvlněném terénu, který působí příjemně a není fádní.
  • Prudší svah je nejprve třeba učinit schůdným a obyvatelným. Budování zahrady zde je náročnější, ale výsledek může být velmi efektní. Uplatní se zde působivé, přirozeně vyhlížející suché zídky, svahy lze zpevnit pomocí vhodných druhů dřevin.
  • Rovnou zahradu je možné oživit i bez tvorby umělých terénních vln, a to vhodnou výsadbou. Víceúrovňové skupiny trvalek, keřů a stromů vytvoří plastický dojem, vhodné je také střídání různorodých povrchů – trávníku, štěrku, oblázky, mulčovací borky.

Půda je základ

Na většině území naší republiky je půda neutrální či mírně kyselá, což je pro pěstování většiny zahradních rostlin nejvhodnější. Je však třeba se ujistit změřením pH půdy. Podle pěstovaných druhů rostlin je posléze možné pH i mírně upravovat. Důležité jsou i další vlastnosti – zda je půda lehká, písčitá, či naopak těžká a jílovitá, která si často žádá drenáž a odvodnění.

Již na začátku budování se také vybavte kvalitním zahradnickým nářadím, které vám bude sloužit v péči o zahradu po dlouhá léta.

Zelená kostra

Ideální jsou dřeviny pěkné na pohled a zároveň nesoucí zdravé a chutné plody, jako je rakytník, dužnoplodé růže, aronie, mišpule i běžné ovocné stromy, v prostorné zahradě třeba ve formě vysokokmenů.

Dřeviny dávají zahradě tvář, poskytují stín, chrání vaše soukromí. Stromy i větší keře však potřebují více let, nežli dorostou do své skutečné krásy. U nově založené či obnovení zahrady proto sázejte, jakmile máte jasný celkový plán zahrady. Nejvhodnější dobou pro výsadbu je jaro a podzim. Druhů a kultivarů zahradních dřevin se v Evropě pěstují doslova tisíce. Můžete zvolit velikost a tvar stromu či keře, barvu listů, květů či plodů podle svého přání i s ohledem na místní podmínky.

Dřeviny pak doplňuje výsadba dalších okrasných rostlin, méně náročné na údržbu jsou trvalky, nežlil jednoletky (s výjimkou samovysemeňujících, bujně rostoucích druhů). Výběr druhů je takřka bezbřehý, proto si můžete hrát s tvary i barvami a také zajistit, aby byla zahrada přitažlivá po celý rok pro naše oči i nos a rovněž pro včely, motýly, ptáky. na jaře by na ní neměly chybět okrasné cibuloviny, podzim zase prozáří vřesy, listopadky, bramboříky. Nejen kvetoucí rostliny jsou však atraktivní - pro okrasné záhony jsou velmi oblíbené i bohyšky či zahradní kapradiny.

Travnatý koberec: klasika či alternativa?

Jako podlahu zahrady si většinou představíme hebký anglický trávník. Je považován za nezbytnou součást klasicky pojatých zahrad, ale pozor na to, že na údržbu je velmi náročný, pokud má vypadat skvostně. Proto jej neplánujte na zbytečně velké plochy. Majitel ohleduplný k přírodě, dětem i svému zdraví se při péči o něj také obejde bez herbicidů a dalších jedů. Není při pohledu nezatíženém zvykem a konvencí trávník s veselými kvítky sedmikrásek a pampelišek hezčí, než zelená poušť? Správně založené okrasné trvalkové záhony mohou být na péči náročné méně, zvláště když využijete mulčování, které brání v růstu plevelům a může působit i velmi dekorativně. V okrasných výsadbách je oblíbená mulčovací kůra, štěpka, využít ale můžete i štěrk a oblázky. Takzvané štěrkové záhony osazené suchomilnými rostlinami jsou takřka bezúdržbové a přitom velmi atraktivní.

Skvělou alternativou trávníku jsou půdopokryvné rostliny, jež nevyžadují sečení. Po mnohých z nich lze i chodit. Na místech, na která vstupovat nemusíte, bude v přírodně ladných zahradách působit pěkně i květinová louka. Postupně sečená květinová louka dodá zahradě přirozený půvab a poskytne domoc mnoha druhům užitečného hmyzu, potravu včelám, motýlům i ptákům...

A je tu ještě třetí podoba trav, kromě trávníku a louky, na kterou je dobré vzpomenout:okrasné trávy, které se nesečou, pouze na jaře zastřihnou. Jejich výsadby jsou nenáročné a velmi krásné, zahradu krášlí takřka po celý rok, dodají jí pohyb. Velmi nevšední trávy, z nichž některé lze i v našem kliamtu pěstovat celoročně venku, jsou pak exotické bambusy.

Vlastní ovoce je nejsladší

Mít pouze okrasnou zahradu většině lidí nestačí, radost a užitek z vlastních plodů jsou nenahraditelné. Kromě dobrého pocitu má domácí ovoce a zelenina vskutku velké výhody – máte kontrolu nad jejím pěstováním, čerstvě utržené plody neztrácejí skladováním a dopravou cenné vitamíny a minerální látky. A chuť plodů uzrálých na sluníčku je úplně jiná!

Užitkovou zahradu je od okrasné možné striktně oddělit (například živým plotem), oblíbené jsou ale i propojené zahrady. I zeleninové výsadby totiž mohou působit okrasně, pokud jsou nápaditě založené.

Majitelé zahrad, kteří nemají dostatek času, si mohou dopřát alespoň ovocné dřeviny, které vyžadují ještě méně péče nežli jednoletá zelenina. Právě podzim je dobou vhodnou pro výsadbu nejen okrasných ale i ovocných dřevin. Aby dobře plodily, je třeba dbát na vhodné druhy a odrůdy v souvislosti s nadmořskou výškou a orientací zahrady. Pěstovat můžete jabloně, hrušně, slivoně, moruše, aronii

V nabídce dnešních zahradnictví a školek najdete i mnoho velmi zajímavých keřů, jež jsou pohledné a plodí chutné či dokonce léčivé ovoce.

V souladu s přírodou

Pokud vám záleží na životním prostředí a vlastním zdraví, o okrasnou i užitkovou zahradu se můžete starat v souladu se svými zásadami. V boji se škůdci se obejdete i bez chemické ochrany, hnojit můžete rostlinnými výluhy, využívat zelené hnojení… a poskytnout zde útočiště mnoha užitečným tvorům, kteří vám s péčí o zahradu pomohou. Jsou to ptáci, ježci, slunéčka, žáby a další.

Na zahradě by od jara do podzimu měly kvést nektarodárné rostliny (většina pěkně kvetoucích okrasných rostlin i aromatických bylinek), které poskytnou potravu včelám, motýlům a čmelákům. Ti zato opylí ovocné stromy a keře i zeleninu a zajistí bohatou úrodu.

Nezapomeňte také na kompost, který je tou nejekologičtější recyklační popelnicí. Téměř vše nepotřebné ze zahrady spolu s organickými zbytky z kuchyně vám poslouží jako základ pro velmi kvalitní a levné hnojivo. Když si nemůžete dovolit velký kompost, postačí alespoň malý kompostér.

  • Pro kompost vyberte polostinné, závětrné místo.
  • Kolem kompostu můžete vysadit rozmanité keře, které jej zakryjí, částečně zastíní a budou na místě udržovat vyšší vlhkost.

I plot si můžete vypěstovat

Živý plot je skvělým vynálezem zahradní architektury. Chrání zahradu před větrem, prachem, hlukem, cizími pohledy, filtruje vzduch. Je přirozeně krásný, ladí s ostatní zelení. Vybírat můžete z bezpočtu dřevin. Poměrně snadno vytvoříte plot nízký či vysoký, tvarovaný nebo volně rostoucí, stálezelený, opadavý, trnitý, kvetoucí či dokonce plodící.

  • Živým plotem můžete ohraničit zahradu, vytvořit v ní předěly a příjemná zákoutí, naplánovat působivé průhledy.
  • Poskytuje také útočiště mnoha užitečným živočichům, často v něm hnízdí i ptáci.

Podle místa a konkrétních potřeb můžete zvolit plot stálezelený nebo opadavý. Stálezelené druhy dřevin vytvoří bariéru stejně neprůhlednou a neprostupnou, jakou je silná zeď. Opadavé dřeviny dokonale chrání v létě, v zimě naopak propouští slunce. Působí vzdušněji, na podzim se často zbarvují do krásných teplých tónů.

Vyplatí se pomoc zahradního architekta?

Pokud toužíte po okouzlující okrasné zahradě, ale v zahradních rostlinách se nijak zvlášť nevyznáte, bude vám možná připadat obtížné si ze záplavy různých druhů vybrat ty pravé, vhodně je zkombinovat. I místa pro posezení, propojení jednotlivých částí zahrady či oplocení je třeba dobře naplánovat a sladit v jeden vyvážený celek. Ani zkušenější zahrádkář neprohloupí, pokud požádá o radu zahradního architekta. Má přehled o spoustě rozmanitých druhů okrasných dřevin i bylin, o jejich konečném vzrůstu, nárocích na pěstování a vhodných kombinacích, umí využít prostor.

Ovšem dobrý zahradní architekt by se měl vyznat nejen v rostlinách, jejich kráse a pěstování, ale i v lidech. Měl by si najít dostatek času na rozhovor s vámi. Je nezbytné, aby trpělivě zjišťoval, jaké máte představy, co se vám líbí a co ne, jaký máte životní styl, jak si zahradu přejí využívat všichni členové rodiny, a samozřejmě kolik času budete mít na její údržbu a zda vás bude bavit. Samozřejmě můžete risknout i variantu, kterou některé firmy nabízejí: navrhnou zahradu od stolu podle fotografie a vašeho stručného popisu, aniž by skutečné místo někdy viděli. Je to pravděpodobně levnější, ale zahradu podle vašich snů tak získáte těžko.