Nejen konev, ale i motyka

Suché letní období nám zahrádkářům dělá vrásky na čele. Požadujeme velkou úrodu, zahrádka ale přirozené vláhy získává jen velmi málo. A pokud už, tak přijde přívalový déšť, vláha se do půdy nestihne vsáknout a vznikne nepěkný půdní škraloup. Ten je vhodné pravidelně mechanicky rozrušovat pomocí ruční okopávačky. Ta má úzký záběr, práce s ní je jednoduchá a lehká. Také nenarušíme rostlinám kořeny. Nakypření nám nejen pomůže zbavit plevelů, jež snadněji odstraníme. Velmi pomáhá v zadržování vlhkosti v půdě.

Na zahrádky malé a střední velikosti dobře poslouží konev. Vodu používáme z nádrží na dešťovou vodu. Pokud nemáme dostatečnou zásobu dešťovky, pak pomůže čerpadlo. Ze studny načerpáme do nádrží vodu tak, aby měla čas na dostatečné prohřátí. Pokud váháte nad pořízením čerpadla, zkuste se poohlédnout po nějakém výkonnějším s větším výtlakem. Také by mělo mít odolnější konstrukci, aby zvládlo nečistoty, které se ve studni mohou vyskytovat.

Správná zálivka ovlivňuje úrodu

Za horkých dní zaléváme vždy pouze ráno nebo večer, kdy již sluníčko nemá plnou sílu. Pokud bychom se rozhodli zavlažovat v poledne, přivodíme rostlinám nehezké překvapení - kapky působí na slunci jako lupy, znásobující jeho svit. Výsledkem jsou popálené listy.

Nikdy však nezaléváme přímo zahradní hadicí, napojenou na vodárnu nebo čerpadlo. Vláhy je sice větší množství, ale v teplých dnech rostlinám přivodíme teplotní šok, daný studenou vodou a horkým venkovním prostředím. Většina rostlin, jak zeleniny, tak okrasných květin, na tento šok reaguje zpomalením růstu.

Na první pohled to vypadá poněkud bláznivě, ale zkušení zahradníci doporučují zalévat i tehdy, když prší. V té době bývá nižší teplota a tak se voda méně odpařuje a naopak snadněji proniká hlouběji do půdy. Díky tomu se voda dostane až ke kořenům rostlin. Rostliny díky tomu lépe prospívají. Vodu ze zásobních nádob tedy efektivněji využijeme a neodteče všechna pryč.

Pokud plánujeme používat automatický závlahový systém, pak vodu bychom měli brát z našich zásobních nádob, aby zálivková voda měla stále podobnou teplotu venkovnímu prostředí.

Dotace dešťovka podporuje i podzemní zásobníky

Velmi moderním řešením je podzemní zásobník na dešťovou vodu. Toto zařízení si pořizují majitelé rekonstruovaných i nových rodinných domů. Řešení má i svůj rub - díky tomu, že veškerou dešťovou vodu svedeme do této objemné nádrže, dochází k poklesu spodních vod. Pak je narušen i běžný koloběh vody. Projekt zásobníku na dešťovou vodu často počítá i s jejím využitím nejen v zahradě, ale i domácnosti - zde samozřejmě jako voda užitková.

Pokud o zbudování podzemního zásobníku na akumulaci srážkové vody uvažujete, můžete využít dotaci, kterou za tímto účelem vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí (Dotace pro vlastníky či stavebníky rodinných a bytových domů na využití srážkové a odpadní vody v domácnosti i na zahradě). Základní a nejjednodušší systém, tj. pořízení nádrže na dešťovou vodu s využitím pouze pro zálivku zahrady mohou ale využít jen domácnosti v obcích zasažených suchem. Zda vaše působiště mezi tyto obce patří zjistíte na seznamu suchých obcí. Aktuální informace najdete na webu dotacedestovka.cz.