Jak zelévat rajčata během horkých dnů?

Jak často zalévat rajčata? No přeci tolik, kolik potřebují! Asi si říkáte, že to je pěkně hloupá odpověď, ale jistě také tušíte, že neexistuje jedna správná odpověď pro všechny. Nutnost zálivky záleží na mnoha faktorech, ale existuje docela jednoduchý fígl, jak se zorientovat.

V tomto videopříspěvku ze Zahrady pro radost vám poví autorka o nemocech rajčat. Některé úzce souvisí i se zálivkou!

Zdroj: Youtube

Kdy zalévat rajčata?

Rajčata jsou rostliny poměrně náročné, a to jak na slunce, tak i vláhu. Rostlina by ideálně měla být také chráněná, aby ji vítr nepolámal a vyvázaná, aby se nelámala pod vlastní vahou. Během horkého léta může být zálivka oříšek, ale stejně tak i během příliš deštivého počasí rajčata trpí. Potřebují vody tak akorát, protože i nadmíra je poměrně zásadní problém. Tehdy rajčata praskají a díky tomu se rychleji kazí.

Jak zjistit, že je potřeba plodiny zalít? Strčte prst do hlíny a zjistěte, jestli je vlahá zhruba dva až tři centimetry pod povrchem.

Pokud ano, pak se nemusíte obávat a spěchat se zálivkou. Zda zemina u vašich rajčat prosychá rychle nebo pomalu záleží na oslunění, nádobě a umístění odtokové dírky či případně vrstvě mulče nebo jiného pokryvu, který brání odparu.

Zalévání rajčat: Nejen kolik, ale také jak

Svůj rytmus v zavlažování rajčat si jistě najdete a vězte, že je nutné je zalévat také konkrétním způsobem. Naprosto nejdůležitější je vyhnout se při zálivce listům. Rajčata jsou na to velice citlivá a během sezony mohou trpět řadou plísňových onemocnění, kterým byste zálivkou na list neměli vytvářet ideální podmínky.

Zalévejte rostliny pozvolna a nejlépe kropítkem, aby se půda neudusala a nevyplavila z kořenů. Ideálně by se měla půda promokřit a vláhu natáhnout. Záměrem je dostat vláhu do hloubky, aby právě tam rostly kořeny.

Vyhněte se zalévání během poledního žáru. Ráno nebo večer bude mít zemina dostatek času nasáknout bez zbytečného odparu.

Pokud vás vedra na balkóně nebo v zahradě trápí rok co rok, zvažte mulčování. Jakýkoli pokryv se hodí a můžete klidně improvizovat i s lepenkou, kameny nebo zbytky dlažby. Cokoli, co zbrzdí odpařování vody, se může významně zasadit o výjimečně skvělou sklizeň rajčat.

Zvážit můžete také různé zavlažovací systémy. Různé varianty si můžete koupit, ale také sami vyrobit. Například nádoby, které je vhodné k rostlinám zakopat, mohou být jak z pálené neglazované hlíny, ale také lze použít perforované PET lahve.

Související články

Zdroje: express.co.uk, nasezahrada.com