Syrovátka je tekutina, která vzniká při výrobě mléčných výrobků, typicky sýra nebo tvarohu. Například také, když si tvaroh doma uděláte zahřátím mléka a vmícháním citronové šťávy.
Tvaroh zhrudkovatí a zhoustne v mírně zakalené, ale poměrně čiré tekutině, která je právě onou syrovátkou. Asi si říkáte, že tohle rozhodně nebudete podnikat pro potřeby vaší zahrádky. A ani nemusíte. Máte-li v blízkosti mlékárnu či přímo podnik produkující sýr, zjistěte si, zda nemůžete levně či zcela zdarma získat odpadní syrovátku.
Na to, jak zalévat zahradu syrovátkou, se můžete podívat v tomto videopříspěvku z YouTube kanálu Venison for Dinner.
Proč je syrovátka vhodná pro přihnojování?
Jak to, že zalévání syrovátkou prospívá rostlinám, ale plevel by měla syrovátka hubit? Je to přece hnojivo a ne ledajaké! Syrovátka je rozhodně výživná a obsahuje veliký podíl dobře stravitelných proteinů. Mimochodem, právě syrovátka je hlavní surovinou proteinových drinků pro sportovce a kulturisty.
Co se týče rostlin, těm svědčí přítomnost vápníku, draslíku a hořčíku. Obsah mléčných kyselin, enzymů, i probiotik a cukrů je důležitý pro mikroorganismy v půdě, které se podílejí na rozkladných procesech a zpřístupňují tak živiny rostlinám. Zkušení zahrádkáři také tvrdí, že plodiny přihnojované syrovátkou jsou dokonce i chutnější.
Navíc kyselost syrovátky může také působit repelentně proti některým škůdců. Má se za to, že funguje dobře především proti mšicím nebo plísním.
Syrovátka: Hnojivo nebo zabiják plevele?
Nicméně, jako každé správně hnojivo, i syrovátku je nutné ředit. Na přihnojování je vhodné ředit díl syrovátky 3 až 4 díly vody. V případě hubení plevelů se ale používá syrovátka neředěná. Je díky tomu agresivnější, respektive kyselejší, než mohou plevely zvládnout a proto hynou.
Navíc je tento způsob docela přírodní a využívá látky, která jinak půdě i rostlinám prospívá. Letos zlikvidujete plevel syrovátkou a příští rok budete mít pletí méně, ale půdu dobře vyživenou.