Pokud chcete, aby vaše zahrada po celou sezónu jen vzkvétala a dočkali jste se bohaté úrody, je nutné se o mladé sazenice postarat se vší péčí. Ke svému zdravému a lepšímu růstu vyžadují živiny, které je nutné jim dodat.

Nemusíte však zbytečně utrácet za chemické přípravky. Máme pro vás hned tři tipy na perfektní přírodní hnojiva, která si můžete velice snadno vyrobit.

Chcete znát účinné řešení na vytáhlé sazenice? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu ZAHRADA PRO RADOST:

Zdroj: Youtube

Hnojivo z cibulových slupek

Účinné přírodní hnojivo si můžete připravit z cibulových slupek, které obsahují velké množství cenných látek. Jsou doslova nadupané hořčíkem, vápníkem, draslíkem a železem.

Draslík je nepostradatelný pro správnou přepravu vody v rostlině, hořčík podporuje správné fungování fotosyntézy a vápník efektivně posiluje pupeny a kořeny. Díky železu budou mít sazenice svěžejší a bujnější listy.

Cibulové slupky vložte do dobře uzavíratelné nádoby a zalijte je 1 l teplé vody, ne zcela horké. Následně uložte nádobu na 24 hodin na chladné a tmavé místo. Postupně budou probíhat blahodárné procesy, které ze slupek vylouhují většinu účinných látek.

Druhý den roztok přeceďte přes čisté plátýnko, vždy smíchejte 2 až 3 lžíce s vodou v konvičce a aplikujte ve formě zálivky jedenkrát týdně.

Hnojivo z vaječných skořápek

Stejně tak poskytne sazenicím nepostradatelné živiny hnojivo z vaječných skořápek. Obsahují velké procento draslíku, fosforu i hořčíku a také uhličitanu vápenatého, který je pro posílení buněčných stěn mladých sazenic naprosto klíčový a snižuje pH půdy. Hnojivo podpoří růst kořenů a ochrání mladé rostlinky i před mnoha zákeřnými hnilobami a škůdci.

Rozdrťte čisté suché vaječné skořápky na jemný prášek, přidejte ho do vroucí vody a řádně směs promíchejte. Nádobu uzavřete a nechte obsah reagovat zhruba 1 týden.

Každý den však nádobu na chvilku odkryjte a opět promíchejte. Po uplynutí náležité doby směs přeceďte a použijte jako zálivku, kterou budete aplikovat přímo do půdy na kořeny rostliny.

Kopřivové hnojivo

Kopřivy jsou plné železa, dusíku, fosforu, zinku, hořčíku a draslíku, což mladé rostlinky výborně posiluje a podpoří jejich obranyschopnost. Používejte vždy kopřivy bez květů, aby nehrozilo jejich následné rozšíření v záhonu.

Nasekejte je a naplňte je do 2/3 objemu zvolené nádoby. Pak kopřivy zalijte, nejlépe odstátou vodou, aby byly všechny potopené pod hladinou. V žádném případě nádobu nezakrývejte a nechte ji po celou dobu otevřenou, aby mohla dýchat.

Následně nechte směs kvasit, nejlépe 2 až 3 týdny. Rychlost kvašení se bude odvíjet od počasí a venkovní teploty. Vznikající hnojivo pravidelně jednou denně promíchejte. Když bude hotové, nebudou se již na povrchu tvořit bublinky a bude mít charakteristický zápach. Kopřivový výluh zřeďte před použitím v poměru 1:10 s vodou a používejte jedenkrát za měsíc.

Související články

Zdroje: www.voiceofplant.com, www.masterclass.com, www.gardeningknowhow.com