obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Založení trávníku – kdy a jak nejlépe?

Duben představuje naprosto ideální dobu pro rekultivaci zahrady. Chystáte se na obnovu nebo založení trávníku? Poradíme vám, co byste měli zvážit, než se do práce pustíte.

Základem kvalitně založeného trávníku je poctivá příprava plochy. Musíme ji zbavit veškerých stavebních zbytků nebo zavážky. Je naprosto nežádoucí zakládat trávník na plochách, kde podloží tvoří zbytky ze stavby.

Úsporná varianta - založení trávníku vlastními silami

Pokud se chceme pustit do práce sami, musíme řádně zvážit svoje možnosti Pokud se chceme pustit do práce sami, musíme řádně zvážit svoje možnosti Zdroj: Shutterstock.com / Photographee.eu

Toužíte si trávník založit vlastními silami? Pamatujte, že nejdřív je třeba celou plochu důkladně zkultivovat. Pracovat musíme tak, abychom půdu zkypřili jen do hloubky zhruba 20 cm. Pokud necháme zahradu zorat klasickým traktorem, orba je velmi hluboká a na neúrodném podloží nám trávník neporoste. Při orbě dojde k zaklopení původní ornice a na povrch se dostane velmi těžká, jílovitá nebo kamenitá půda, nevhodná pro pěstování jak trávníku, tak založení zahrádky. Aby trávník na takové ploše vůbec vyrostl, bude třeba navézt úrodnou zem, kterou můžeme získat například z obecní kompostárny.

Těžší typ kypřiče připraví půdu na sázení opravdu důkladně. S pořádným silným kypřičem jde příprava plochy pro trávník snadno. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

K ruce se nám bude hodit malotraktor, který můžeme přestavět na rotační kypřič. Manipulaci při převážení zeminy z místa na místo v rámci zarovnávacích prací nám usnadní vozík, který je standartním příslušenstvím takového stroje. Pokud už stroj máme, pak jsou naše náklady minimální - prakticky jen náš volný čas, který pracím věnujeme a travní osivo. To nás vyjde na částku kolem 150 Kč za 1 kg a postačí na plochu 50 m².

Nákladnější, ale rychlejší varianta - založení trávníku firmou

Specializovaná firma je sázkou na jistotu především pro náročné zákazníky, kteří se chystají na kompletní založení zahrady, ale nevědí si rady nebo nemají čas či sílu se práci věnovat. Zahradníci jsou vybaveni profesionálními stroji, díky kterým jsou schopní kompletní založení zvládnout během několika málo dní při pečlivém naplánování jednotlivých úkonů.

Zakládání trávníku z pásů je rychlé, ale drahé. Zakládání trávníku z pásů je rychlé, ale drahé. Zdroj: Shutterstock.com / Mark Herreid

Tradiční výměrou představují plochy kolem 1000 m². Za jejich osetí, včetně kompletní přípravy, zaplatíme kolem 35 Kč/ m². Druhou možností je položení travního koberce (někdy označovaného také jako kobercový trávník). Tento trávník je předpěstován v trávníkové školce přibližně rok předem. Oproti výsevu mohou být náklady na kobercový trávník až pětinásobné.

Na závlahu myslete předem

Pro případ sucha bychom měli zvážit instalaci zavlažovacího systému s výsuvnými tryskami. Takové řešení je vhodné především tam, kde po celý den svítí slunce a zelená plocha tak často vysychá. Pravidelné zavlažování podporuje zdraví trávníku a napomáhá vzniku vhodného mikroklimatu také pro růst drobných zahradních dřevin.

Akční letáky