Na zámku Kačina dnes sídlí Muzeum českého venkova.
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zámecká pouť na Kačině již tuto neděli

Nová sezóna na zámku Kačina nedaleko Kutné Hory startuje v neděli 23. dubna zámeckou poutí. Na své si přijdou nejen milovníci zábavy a historie, ale také chovatelé včel a pěstitelé orchidejí.

Pozvánka na zámek i do včelího úlu

Pro návštěvníky je připraven koncert skupiny Málem králem (Martin Chobot), workoutové vystoupení, cirkus Levitare, dogdancing, divadlo pro děti, výstava obrazů Josefa Lady, dřevěná herna s dílnou, kartářka, motokáry a spousta dalšího.

Na zámku Kačina dnes sídlí Muzeum českého venkova. Na zámku Kačina dnes sídlí Muzeum českého venkova. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V průběhu pouti mají návštěvníci, kteří si koupili vstupenku na akci, vstup do zámeckých expozic zdarma. „Od zahájení sezony letos přitahuje největší pozornost výstava Království včel, která představuje jednotlivé varianty obydlí tohoto pracovitého hmyzu,“ říká ředitel zámku Kačina Pavel Douša. Návštěvníci mají možnost odhalit rozmanitost a tajemství včelích úlů a zjistit, jak se včelám bydlí na zámku. Jedním z exponátů výstavy je prosklený živý úl, který umožňuje nahlédnout do nitra tohoto jedinečného hmyzího vynálezu a pozorovat veškeré zrakům lidí běžně utajené hemžení.

Sedirea japonica - drobná orchidea z Japonska, která nádherně voní. Sedirea japonica - drobná orchidea z Japonska, která nádherně voní. Zdroj: Roman Kváč / Foto

A jak už to na správné pouti bývá, i na Kačině se můžete těšit na nejrůznější dobroty. Připraveny budou zákusky, koblížky, koláčky, sýry, med, trdelník, sirupy z rakytníku, sušené ovoce, oříšky. 

Skleníkem vás provede zámecký zahradník

Tupoušek pyšný (Medinilla magnifica) - keř původem z Filipín. Tupoušek pyšný (Medinilla magnifica) - keř původem z Filipín. Zdroj: Roman Kváč / Foto

Součástí doprovodného programu je výstava orchidejí v oranžerii (zámeckém skleníku), bylinková zahrada, venkovní výstava o tajemstvích přírody. Ve skleníku průběžně rozkvétá množství orchidejí, ale i dalších rostlin z nejrůznějších koutů světa. Při pouti můžete obdivovat například tyto krásky:
  • Sedirea japonica - nádherná drobná orchidea z Japonska, která nádherně voní. Umístěna je v tropické části skleníku.
  • Coelogyne tomentosa - orchidea, která roste v přírodě Malaysie, Sumatry, Bornea, a Jávy.
  • Lycaste consobrina – také o téhle nádherné a voňavé orchideji z Mexika, Guatemaly a Nicaraguy bude řeč při nedělních komentovaných prohlídkách.
  • Tupoušek pyšný –(Medinilla magnifica) - velmi atraktivní keř z Filipín rozkvétá v tropické části skleníku.

  Lycaste consobrina – nádherná a voňavá orchidej z Mexika, Guatemaly a Nicaraguy Lycaste consobrina – nádherná a voňavá orchidej z Mexika, Guatemaly a Nicaraguy Zdroj: Roman Kváč / Foto

Z letního sídla muzeum

Coelogyne tomentosa - orchidea původem z Malaysie, Sumatry, Bornea a Jávy. Coelogyne tomentosa - orchidea původem z Malaysie, Sumatry, Bornea a Jávy. Zdroj: Roman Kváč / Foto Zámek Kačina patří k nejvýznamnějším stavbám empírové architektury v Čechách. Obklopuje jej rozsáhlý anglický park, který byl vysazen v roce 1789, tedy ještě dřív než došlo k výstavbě zámku. Zámek si jako svoje letní reprezentační sídlo nechal postavit Jan Rudolf Chotek v letech 1806-1824.

Na přelomu 18. a 19. století vzniklo přímo na Kačině zahradnictví, které sloužilo k zásobování zámku květinami. Ve třicátých letech 19. století tu vystavěli také oranžerii, která sloužila pro pěstování citrusů a ochranu exotických rostlin v zimním období.

Nyní na zámku Kačina sídlí Muzeum českého venkova, které je součástí Národního zemědělského muzea.

Zámecká pouť na zámku Kačina

  • Kdy: v neděli 23. dubna 2017 od 10 do 17 hodin
  • Kde: Muzeum českého venkova, Zámek Kačina, Svatý Mikuláš 51, 284 01 Kutná Hora

Akční letáky