Svou svěží zelení je záplevák ozdobný a dekorativní už od jara. Jeho přínosem do zahrady je však především mimořádně dlouhá doba kvetení, kvete totiž 6–8 týdnů. Každý trs má desítky květů, květiny můžeme dobře využít i do váz, kde vydrží velmi dlouho svěží. A pokud budeme kvetoucí zápleváky pozorovat za slunečného počasí, doslova užasneme nad množstvím motýlů a jiného hmyzu, který bude kroužit kolem rostlin.

Sluníčka na vysoké noze

Vybrat si můžeme mezi různě vysokými odrůdami – jejich výška se pohybuje přibližně od 60 do 130 cm. Rostliny mají mohutné, v horní části hustě rozvětvené lodyhy a díky tomu nás mohou těšit velkým množstvím chocholičnatých květenství.

Jednotlivé květy připomínají malá zářící sluníčka. Bývají nejčastěji ve žluté, oranžové, červené i hnědé barvě – a to v různých odstínech a kombinacích. Některé zápleváky začínají kvést už v červnu, většina odrůd však kvete později a zdobí zahradu ještě v září.

Pěstování

Přestože název rostliny záplevák navozuje dojem, že tato původně severoamerická rostlina se bude na zahradě roztahovat a postupně zaplevelovat zahradu, není tomu tak. Naopak bez problémů roste na přiděleném místě a v dobrých podmínkách se jen pozvolna rozrůstá.

  • Nejvhodnějším stanovištěm pro zápleváky je místo, na které svítí slunce, přitom je však dostatečně vlhké.
  • Záhonům, na kterých zápleváky pěstujeme, prospěje každoroční přihnojení zahradním kompostem.
  • Vzhledem ke své větší výšce se dobře hodí do blízkosti plotů i do pozadí trvalkových záhonů.
  • Pro rozmnožování rostliny jsou nejvhodnější časné jarní nebo podzimní měsíce – tehdy můžeme rozdělit a rozsázet silnější trsy.

Kombinované trvalkové záhony

Mezi rostlinami nenecháváme mnoho volného místa pro plevel. Trvalkový záhon bude pěkně vypadat a navíc s ním nebudeme mít příliš práce.

Zápleváky můžeme kombinovat s dalšími vyššími zahradními trvalkami tak, aby se lišily dobou květu a na záhonu bylo stále co obdivovat. Do jejich sousedství se velmi hodí například floxy, zahradní kopretiny a řebříčky, rudbekie, chryzantémy a vytrvalé hvězdnice.

Zápleváky patří mezi rostliny, se kterými nebudeme mít na zahradě mnoho práce. Budou dobře prospívat, protože nejsou náročné, přitom nám však přinesou hodně radosti.