Pokud si myslíte, že už vás v září nečekají žádné květy, tak se mýlíte, potěší vás celá řada kvetoucích trvalek, bylin a okrasných dřevin. A jelikož jde o ten nejvhodnější měsíc pro sázení a přesazování, neotálejte a pusťte se do toho.

Pokud příští rok chcete, aby vám kvetly narcisy, krokusy, lilie či tulipány, pak musíte s jejich výsadbou začít právě v září. Připravte si pro ně záhony, které nakypřete, vytrhejte plevel a v neposlední řadě pohnojte. Také dodržujte doporučenou délku sázení. Malé cibulky dávejte do hloubky cca 7 centimetrů a ty větší až do hloubky 15 centimetrů. Malé cibulky pak dávejte 5 centimetrů od sebe a ty větší 10 centimetrů.

V září je vhodné vysazovat jehličnany a dřeviny, které jsou zelené celoročně. Také musíte okrasné dřeviny přihnojit, zabezpečíte je před příchodem mrazů. Jehličnany dále pečlivě zalévejte, aby přežily drsné zimní měsíce.

Vyčkejte na poslední úrodu

S koncem léta také skliďte poslední zbytky úrody a počkejte na podzim, kdy budou ještě zrát jablka, hrušky a švestky. Září je plné broskví a ostružin, ale i pozdně plodících jahod. Myslete na to, že je důležité skladovat pouze zdravé plody, které nesmí být nahnilé a napadené hmyzem. Ovoce skladujte ve sklepě, který si předtím připravíte. Je nutné ho vyvětrat, vybílit, vyčistit. Pokud máte ovoce velké množství, usušte ho, zavařte, připravte mošt či marmeládu.

Kromě ovoce je září měsícem, kdy se ve velkém sklízí léčivé plody. Jde o jeřabiny, rakytník či šípky. Také se můžete těšit na vlašské a lískové ořechy. Pokud chcete mít vykvetlé příští rok letničky i trvalky, je čas sklidit z nich semínka.

Pokud chcete mít v zimě čerstvou zeleninu, je právě září tím pravým měsícem, kdy vysadit špenát. Sklízet budete v říjnu. Stejně tak to bude i se zimním salátem či ředkvičkami. Do poloviny září můžete vysadit i zakořeněné jahodníky, ale pamatujte, že je nutné je před zimou ošetřit. Okopejte je, přihnojte a zalijte.

Přikryjte záhony i rostliny před chladem

Myslete na to, že některé rostliny jsou citlivé a po prvních chladných dnech a nocích je nutné je přikrýt. Trvalky například silnou vrstvou listí a bylinky přikryjte mulčovací kůrou a jehličím. Středozemní bylinky raději rovnou přesuňte do tepla. Dejte je na parapet a můžete z nich těžit celoročně.

Poslední věcí, na kterou byste neměli zapomenout, je trávník. Posekejte ho, dosejte holá místa, pohnojte ho speciálním travním hnojivem a odvzdušněte vertikutací.

Zdroje: www.dumazahrada.cz, www.magazinzahrada.cz