Zářivky s denním spektrem umožní rostlinám asimilovat a růst jako na slunci. Ocení ho pokojovky, neocenitelné je pak při předpěstování sazeniček a rychlení bylinek. A nejen rostlinám denní světlo prospívá. Fototerapie je už dlouho součástí léčby skleslosti i depresí, zvláště pokud jsou sezónní, tedy způsobeny nedostatkem přirozeného světla.

Rychlení bylinek

Díky umělému osvětlení můžeme i v zimě intenzivně rychlit a sklízet bylinky. Pro klíčení a růst je ideální osvětlení 15 hodin denně a více. Bylinkám na okenním parapetu můžeme jen přisvěcovat, nebo je naopak umístit rovnou na kuchyňskou linku nebo jiné vhodné místo a svítit jim pouze uměle. Zatímco výbojky, používané často pěstiteli konopí, vyzařují mnoho tepla a mají vyšší spotřebu, úsporné zářivky mnoho elektřiny nespotřebují. Můžeme je koupit v různých délkách, případně i v setech více vedle sebe, pokud si přejeme zimní bylinkovou minizahrádku pojmout velkoryse. Pro jednotlivé rostliny naopak poslouží bodové osvětlení s denním spektrem.

Pěstování květin a zeleniny ze semínek

Již v lednu a únoru můžeme začít s předpěstováním prvních sazeniček paprik, mochyní, lilků, lobelek, petúnií. Díky umělému osvětlení se nebudou vytahovat do výšky. Pozor však na to, že intenzita osvětlení prudce klesá se vzdáleností světelného zdroje. Zářivka by se měla semenáčkům co nejvíce přiblížit, jinak budou i pod ní vytáhlé, slabé a neduživé. Osvětlení můžeme znásobit pomocí zrcadla, kovových nebo lesklých bílých ploch.