Okrasné zelí je ideální pro třetí obměnu výsadby v truhlících během roku po předjarních dvouletkách a jarní výsadbě letniček. Taková obměna nám zajistí celoroční radost z truhlíků a nádob. K vaření se odrůdy okrasného zelí sice nehodí, protože mají nahořklou chuť, zbarvené listové růžice jsou však neokoukanou přízdobou velkých mís se saláty na banketech. Také na záhoně udělají parádu po celou zimu. Okrasné zelí můžeme kombinovat například s kvetoucími vřesy nebo drobnokvětými chryzantémami. Velkou výhodou je, že snese i několik stupňů pod nulou. Při příchodu silných mrazů, kdy rostliny zcela zmrznou, jsou stále dekorativní nezměněnou pastelovou barvou.

Většina dostupných odrůd okrasného zelí pochází z Japonska, kde je velmi populární okrasnou rostlinou. Sazenice si můžeme vypěstovat sami. Ani samotné pěstování není složité a prakticky se neliší od pěstování běžného zelí, či kapusty.

Pěstování od semínka

  • Nejvhodnější termín pro výsev je červen i počátek července, rostliny vyseté v tomto termínu vytvoří do podzimu dostatek dekorativních listů.
  • Osivo můžeme vysít přímo do sadbovače a tím si ušetřit přepichování.
  • Semena je potřeba lehce zasypat substrátem, nebo ještě lépe vermikulitem.
  • Zhruba za 4-5 týdnů pak rostliny přesadíme do květináčů o průměru 12-14 cm. Nejlepší místo pro další pěstování je odkrytý pařník.

Rostliny v květináčích rozmístíme do sponu 30x30 cm na černou netkanou fólii. Velmi důležité je v této fázi pěstování věnovat péči ochraně před savým a žravým hmyzem a také před housenkami motýlů. Proti náletu bělásků můžeme rostliny ochránit, jestliže je přikryjeme netkanou průhlednou textilií.

Atraktivní zbarvení

Když v druhé polovině léta klesnou noční teploty pod 10 °C, rostliny se začnou vybarvovat. Příčinou jsou antokyanová barviva, která rostlina v listech produkuje při nižších teplotách. Za zhruba 90 dní od výsevu máme nádherné sazenice připravené k výsadbě. Při pěstování nesmíme rostliny přehnojovat (především dusíkem), pak by neměly dostatečně výrazné zbarvení.

Široká nabídka odrůd

Semenářské firmy tyto rostliny někdy označují jako okrasné zelí, jindy jako okrasnou kapustu. Většina odrůd je hybridní. Osivo je sice dražší, ale rostliny jsou zdravější, životaschopnější a především jedna jako druhá. To oceníme při kobercové výsadbě záhonů, když mají různě zbarvené rostliny vytvářet ornamenty. Listy jsou bílé, růžové a fialové. Jejich okraj může být hladký nebo různě zpeřený. Mezi oblíbené a osvědčené skupiny odrůd patří Pigeon F1. Rostliny jsou kompaktní, nízké s lehce zvlněným okrajem listů. Skupina Peacock F1 má zase listy pilovitě stříhané. Mezi odrůdami okrasného zelí nalezneme i skupinu Crane F1 a Sunset F1, které vytvářejí až 80 cm dlouhý stonek (košťál), na jehož vrcholu je menší růžice zbarvených listů. Tyto odrůdy se používají jako řezané do kytic a různých květinových aranžmá.

Hotové rostliny určené k výsadbě můžeme také koupit v zahradnických prodejnách. Vysazujeme je do truhlíků, větších nádob, ale i na záhony.