obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zasejte si osení, svěží symbol jara projasní Velikonoce

Vypěstovat si osení je snadné, radost z něj je veliká. Je odedávna symbolem jara, příslibem budoucí úrody. Krásnou, živou a svěže zelenou velikonoční dekorací, která v sobě nese hluboké poselství.

Symbolicky zasít obilí a těšit se z jeho růstu je ryzím uvítáním jara, které nás spojí s přírodou, jejími cykly i odkazem našich předků. A až osení vyroste, bude tou nejkrásnější sváteční dekorací. Můžete vysít pšenici, ječmen i žito. Semenářské firmy nabízejí směsi pšenice a ječmene, určené pro pěstování osení. V obchodě se zdravou výživou zase pořídíte pšenici špaldu nebo žito.

Osení je skvělým pozadí pro velikonoční dekoraceOsení je skvělým pozadí pro velikonoční dekoraceAutor: Shutterstock.com / Creative Family

Jak zasít osení?

Do nádoby nasypte nejméně 5 cm silnou vrstvu substrátu (jakéhokoliv

osení, živoucí symbol jaraosení, živoucí symbol jaraAutor: Shutterstock.com / Chinara Rasulova

prodávaného substrátu, zahradní zeminy, listovky, kompostu, nakypřeného krtince). Pokud pod něj vložíte vrstvu drenáže (drobný štěrk, písek, perlit, vermikulit), budete moci zalévat bez obav z přemokření. Substrát je třeba udržovat mírně vlhký. Nesmí zaschnout, ani být příliš mokrý, aby klíčící semena nezahnívala.
  • Na substrát vysejte obilí. Semena by měla být velmi blízko sebe, aby bylo osení husté.
  • Poté je zasypte přibližně 2 cm silnou vrstvou zeminy, aby mělo rostoucí osení stabilitu a nezačalo předčasně poléhat.

Osení se pěstuje jen krátce, proto si můžete dovolit i nádobu bez odtokového otvoru a podmisky. Poslouží oblíbená keramická či kameninová miska, košíček vystlaný folií, nebo dokonce vaječné skořápky.

Osení si doma vypěstujete snadnoOsení si doma vypěstujete snadnoAutor: Shutterstock.com / Boumen Japet

Voda, teplo, světlo

Pokud zasejete osení později, klíčení můžete urychlit namočením obilí ve vlažné vodě. Nechejte ho v ní den a několikrát ji vyměňte. Také zvýšená teplota klíčení a růst povzbuzuje. Pokud oseníčko roste až příliš rychle a mohlo by na Velikonoce přerůst, umístěte ho po vzejití do chladu. Přerostlé osení lze také zastřihnout, ochotně dorůstá. Čím více světla rostoucímu osení dopřejete, tím bude zelenější. Postavíte ho proto co nejblíže k oknu, za teplých dní mu můžete dopřát i čerstvý vzduch na zahradě nebo na balkóně.

Akční letáky