Pokud je v průběhu června zasejete, spolehlivě dorostou: mrkev, špenát, roketa, červená řepa, černá ředkev, vodnice, keříkový fazol, hrášek dřeňový i cukrový, pekingské a čínské zelí, hlávkové zelí, letní ředkvičky, raná kedlubna. Výsevy je třeba pravidelně kropit, aby nezaschly. Po vzejití půdu kolem sazeniček zamulčujte, nebude pak rychle vysychat. Sít je možno i do důlků či řádků v předem připravené vrstvičce mulče.

Aby saláty nekvetly

K červnovému setí vybírejte letní či celoroční odrůdy salátu odolné vůči vybíhání do květu, nebo listové k řezu. Kadeřavé a pestře zbarvené listové odrůdy jsou chutné, můžete z nich listy odřezávat velmi brzy, přičemž další stále dorůstají, a vypadají pěkně na záhoně i na talíři. Zatímco zjara potřebovaly co nejvíce slunce, v parném létě svědčí salátům spíš místo zastíněné – pod stromy, keři, plůtky nebo pod zástěnou z okurek, pokud je pěstujete jako popínavky na opoře. Štavnaté a křehké budou, když jim dopřejete dostatek vody.

S čím neotálet?

Zeleninu pro zimní sklizeň, jako je růžičková kapusta, pór a kadeřávek (který můžete pěstovat i v atraktivní puprurové varietě), zasijte raději již v první polovině měsíce. Buď přímo na záhony, nebo, pokud ještě nejsou volné, do sadbovače či malých květináčků. Sadbu nechte vzejít na mírně zastíněném místě, klíčící rostlinky nenechejte zaschnout.