Budete v letošní sezóně pěstovat okurky? Bohatou úrodu vám zajistí nejen odpovídající podmínky, ale i správná péče o samotnou rostlinu.

Pokud chcete svou sklizeň zvýšit na maximum, zastříhávejte okurkám nepotřebné listy, které jim zbytečně odebírají sílu a živiny a často je napadají nežádoucí choroby, plísně a hniloby.

Jak pěstovat salátové okurky ze semen? Podívejte se na YouTube video na kanálu eChaluparka:

Zdroj: Youtube

Prostříhávání okurek

Snem každého pěstitele je vždy vysoký výnos pěstované zeleniny. A u okurek ho může zvýšit pravidelný a správný prostřih listů. Jedná se nejen o prevenci, ale stejně tak to napomůže i náležitému a zdravému růstu celé rostliny.

Nejenže budete okurky tvarovat, ale budete také sklízet mnohem kvalitnější plody a ve větším množství. Jakmile je růst nekontrolovaný, dochází k utváření neúrodných samčích květů a rostlina se začne zbytečně větvit a houstnout. Bohužel pak přichází o potřebné světlo a dostatek vzduchu. Ve výsledku je okurka vysílená a náchylnější k chorobám, které ji mohou zlikvidovat.

Kdy přesně začít

Jakmile jsou nové sazenice okurek dostatečně vzrostlé a mají minimálně osm pravých listů na hlavním stonku, je čas k jejich prostřihu či prořezu.

Jak často a kdy nejlépe

Prořezávání provádějte pravidelně po celou dobu pěstování, a to nejméně jednou za týden. Nejvhodnější částí dne je hned ráno a teplota vzduchu na toto ošetření by neměla klesnout pod 20 °С.

Co vše odstraňovat

Pokud chcete, aby se okurka nezahustila, zbavujte ji nejen stále dorůstajících nových bočních výhonků, ale i suchých spodních listů. Přes jejich poškozené části se mohou velice snadno dostat do rostliny choroboplodné zárodky. Vždy odstraňujte listy, které se dotýkají zeminy. Nestačí odstřihnout pouze jejich části, ale měli byste je vždy odstranit celé, a to i se stonkem.

Listy neodlamujte

Nikdy nežádoucí listy neodstraňujte odlamováním. Pokaždé použijte ostré sterilizované zahradnické nůžky, které necháte před použitím 5 až 10 minut povařit ve vodě.

Nechte zacelit rány

V den, kdy jste odstřihli listy, nikdy nezalévejte. Rostliny okurek tak budou mít čas na regeneraci a zacelení čerstvé rány. Díky tomu předejdete možným nepříjemným nákazám.

Související články

Zdroje: www.bhg.com, www.farm-cs.desiguspro.com, www.zahradnickakucharka.cz