obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zatočte s plevelem (nejen) pod plotem. Vyzkoušejte fólii

Posekat trávu kolem plotu z pletiva není úplně jednoduché. Zajímavou možností, jak si s tímto problémem poradit, jsou fólie. Ty dokáží zabránit růstu plevele velmi efektivně a na dlouhou dobu.

Květen konečně dodal dlouho očekávanou vláhu a společně s rostoucími teplotami rostliny na zahradě začaly rychle růst. Samozřejmě tráva není výjimkou a tak již mnoho z nás muselo dávno vytáhnout sekačku, abychom udrželi trávník v dobré kondici a pokud možno bez plevele. Tradičním problémem jsou ale ploty z pletiva, zejména ty bez podezdívky. Udržovat trávu pod nimi znamená často hodiny ručního zastřihování. Pokud nechceme sáhnout k chemii, pak se nabízí třeba mulčovací kůra. Ta vypadá poměrně esteticky, ale nefunguje zcela stoprocentně a nevydrží příliš dlouho. Řadu zahrádkářů již napadlo použít mulčovací netkanou textilii nebo fólii, kterou běžné používají třeba na okraje záhonků.

Zbavte se trávy v plotu snadno a rychle

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Výhodou je, že tyto textilie lze poměrně snadno nainstalovat a pokud je zasypete mulčovací kůrou, výsledek bude téměř dokonalý. Znamená to ale textilie, dodávané většinou v rolích, rozstříhat na pruhy, a to pokud možno stejnoměrné. Naštěstí je tu varianta i pro lenochy, na trhu se již objevují i fólie dodávané v pásech, určené právě pod ploty nebo pro snadnou údržbu cestiček. Oproti běžným variantám určeným na záhonky jsou obvykle o něco silnější, což prodlouží jejich životnost. Pokud je tedy uložíte pod plot, máme na pár let vystaráno. Například český produkt s všeříkajícím názvem Pod-plot je fólie silná 1,35 mm, což je o necelou třetinu více, než u běžných fólií na záhony. Při šířce 25 cm navíc nemusíte nic stříhat. I pokud máte již plot postavený, stačí fólii jednoduše nastřihnout u sloupků. Součástí dodávky bývají obvykle i plastové kolíky, které pomohou dobře uchytit fólii k podkladu.

Zbavte plevelu i chodníčky

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Chcete-li, aby váš trávník vypadal dokonale, je vhodnější pod fólií povrch trochu upravit. Není to ale nezbytně nutné. Jakmile je položena, můžete jí zasypat buď mulčovací kůrou nebo třeba kamínky či jiným okrasným materiálem. V každém případě, trávu kolem plotu můžete jednou pro vždy pustit z hlavy. Životnost je totiž mnohem vyšší než u netkaných textilií. A nemusí zůstat jen u plotu, tím že jsou tyto fólie dodávány v pásech, velmi dobře se hodí třeba pro štěrkové či kamínkové cestičky nebo chodníčky. Ani u nich totiž nestojíte o to, aby jimi časem prorostla tráva. Místo zdlouhavého upravování trávy pod plotem si tak můžete konečně užívat slunečných dní s rodinou či přáteli na zahradě.

Akční letáky