[Komerční prezentace]

Novinkou v oblasti zavlažování je značka for-q od společnosti Hornbach, která se kromě výhodných cen vyznačuje také velmi kvalitními materiály a propracovaným provedením.

„Na zavlažování zahrady je potřeba se soustředit celou sezónu, tedy zhruba od začátku května až do poloviny září, a to s frekvencí ideálně 3 až 4 dny. Důležité je zálivku provádět ve večerních hodinách a brzy ráno, aby se rostliny vlivem silného slunečního záření nespálily,“ říká Daniel Brychta, odborník z oddělení Zahrada projektového marketu Hornbach.

Řada for-q nabízí hned několik rozprašovacích nástavců k připojení na zahradní hadici. Pro zalévání trávníku a rozprašování vody jsou ideální krátké hliníkové pistole se snadným ovládáním a možností několikanásobného nastavení. Při zalévání květin a špatně dostupných míst odborníci doporučují využít multifunkční teleskopické tyče z odolného hliníku s umělohmotnými rukojeťmi.

Rovnoměrně načasovaná zálivka

Aby se čas nemusel neustále hlídat, je ideální použít zavlažovací systémy a postřikovače for-q, které v sobě mají zabudované časovače. Výhodou automatických systémů je zejména úspora vody, protože se nastaví přímé cílení na rostliny, a tak nedochází k plýtvání. Tyto zavlažovače udržují rostliny zdravé díky rovnoměrné a pravidelné zálivce,“ dodává Daniel Brychta, z oddělení Zahrada v Hornbachu. Jejich instalace je přitom velice snadná.

Základem je precizní plánování

Před samotnou instalací závlahovacích systémů je důležité plánování. Vytvořte si náčrt pozemku, ve kterém označte plochy, jež potřebují pravidelnou zálivku. Označte také zdroj vody a elektřiny. Tento plán doneste do Hornbachu, kde vám odborníci poradí, jaký vhodný systém zvolit právě pro váš projekt.

Podle plánu vyznačíte v zahradě, například provázkem, plochy, které se budou zavlažovat, poté umístíte na trávník zavlažovače v rozestupech dle náčrtu od odborníka.

Následně vykopete podél vyznačených míst příkopy o hloubce 20 cm, pro převodku až 25 cm. Pro mrazuvzdornou pokládku prosím použijte drenážní ventil. Za tímto účelem na vašem zavlažovacím zařízení vyhledejte nejhlubší místo a tam ventil zabudujte. Pro zlepšení odtoku vody prosím použijte takzvanou “štěrkovou drenáž”.

Položení plastových trubek

Zatěžkejte si PE trubku kameny, abyste měli jistotu rovné čáry.

Položte PE trubku směrem od vodovodního kohoutu podél svého značení. Před zkrácením na požadovanou délku uhlaďte hadici. Pomocí nůžek nebo pilou zkraťte trubku na příslušnou délku a uhlaďte ji pomocí pilníku.

Poté připojte spojky dle situačního plánu pro váš trávník. Zajistěte, aby se do trubek nedostala žádná zemina. Potrubní vedení připojte ke kohoutu nebo spínacímu časovači.

Instalujte mezi vodovodní kohout a začátek rozvodů ohebné spojení. To usnadní “zimní upevnění”. Abyste měli naprostou jistotu, můžete systém zbavit přebytků vody také pomocí kompresoru.

Před propláchnutím odšroubujte hlavice zavlažovačů i s filtry a rozvody ručně propláchněte, aby se vymyly případné nečistoty. Nyní našroubujte zavlažovače na spojky, a úhel zavlažování nastavte tak, aby se dosáhlo zavlažování požadované plochy. Návod k nastavení zavlažovačů naleznete v návodu k obsluze. Nyní máte vše připraveno a můžete zahájit zkušební provoz a ujistit se, že systém všude těsní. Jakmile máte vše zkontrolováno, zahrabte příkopy, pevně udusejte a místa výkopů zavlažte, aby tráva mohla rychle zapustit kořeny.