Olověnec často kvete až do zimy, silnější mráz však nesnese
Zdroj: Rawpixel.com / Shutterstock.com

Zazimování rostlin pěstovaných v nádobách: Kam které přenést?

Středomořské a subtropické druhy jsou oblíbenou okrasou balkónů, teras i zahrad. Nesnesou však silné mrazy, musíme je proto včas zazimovat.

Mnoho rostlin pocházejících ze Středozemí, které pěstujeme v nádobách (olivovník, olověnec, hořcový stromek, citrusy, granátovník, myrta, mandevilla, buganvilea, aukuba, mračňák, planika, oleandr, rozmarýn s výjimkou mrazuvzdorných odrůd aj.), snesou krátkodobý mrazík do 5 °C, nižší a dlouhodobější mrazy však nikoli. Granátovník a vavřín snesou dokonce i -10 °C, proto s jejich přesunem nemusíme spěchat, zvláště pokud stojí na chráněném místě u zdi a v noci je přehodíme netkanou textilií. Naopak pelargonie a fuchsie je třeba přesunout ještě před příchodem prvních mrazíků.

Ve velké nádobě na kolečkách můžeme i vzrostlý olivovník snadno přesunovat Ve velké nádobě na kolečkách můžeme i vzrostlý olivovník snadno přesunovat Zdroj: Delpixel / Shutterstock.com

Kam je uložit?

Rostliny v květináčích přeneseme na bezmrazé, ale chladné místo. V teplém pokoji by si neodpočinuly tak, jak potřebují. Ačkoli jsou teplomilné, pobyt ve vyhřátém pokoji po celou zimu by těmto rostlinám neprospěl, i v jejich domovině teplota v zimě klesá. Navíc by při vyšší teplotě více trpěly zimním nedostatkem světla.

Teplota na zimovišti by neměla klesnout pod nulu. Většině druhů rostlin vyhovuje teplota od 5° do 15°. Pokud teplota nepřesáhne 5°, snášejí rostliny lépe nedostatek světla, neboť se jejich životní pochody velmi zpomalí. V každém případě je však ideální místo blízko okna, pomůže i zářivě bílá zeď či zrcadlo. Nejvyšší komfort rostlinám poskytne fotosyntetická žárovka či zářivka se spektrem odpovídající dennímu.

Rozmarýnce svědčí přezimování na chladném, ale co nejsvětlejším místě Rozmarýnce svědčí přezimování na chladném, ale co nejsvětlejším místě Zdroj: New Africa / Shutterstock.com

Kdo nemá komfortní zimní zahradu nebo temperovaný skleník, umístí rostliny do garáže, chodby, haly, chladné ložnice nebo jiného pokoje, kde se příliš netopí. V zimě rostliny výrazně snižují svoji aktivitu, proto je zaléváme velmi opatrně, jen tak, aby substrát zcela nevyschnul.

Některé rostliny zimu přečkají i po tmě

Stálezelené druhy světlo vyžadují, ovšem například oleandr, jež shodí listy a na jaře obrazí, snese i tmu. Oleandru v zimě vyhovuje teplota mezi 2-12°, u citlivějších kultivarů by neměla klesat pod 8°. Při teplotě nad 12° si rostlina neodpočine, a je to jeden z nejčastějších důvodů, proč pak nekvete. Rovněž seříznuté fuchsie a pelargonie lze uchovat i beze světla.  Pozor na to, že pokud zimují v bezlistém stavu ve tmě, nespotřebují rostliny téměř žádnou vláhu. Přebytek vody při zimování vede k uhnití kořenů, proto substrát udržujeme jen mírně vlhký.

Větrání a zvlhčování vzduchu

I v zimě rostliny potřebují čerstvý vzduch, proto pravidelně větráme. Pokud je příliš suchý, občas je porosíme nebo zapneme zvlhčovač vzduchu. Přiměřeně vlhký vzduch rostlinám prospívá a je i prevencí proti mnohým hmyzím škůdcům, jako jsou například svilušky

Akční letáky