Zejména ve městech jsou v létě byty tak přehřáté, že mnohé rostliny v takovém prostředí zasychají nebo úplně odumírají. Během letnění naopak rostliny zesílí, ozdraví se, zvýší si odolnost proti atakům chorob a škůdců. Některé květiny letnění téměř vyžadují, například oblíbené orchideje, které pak v pozdějším období nasadí bohaté květy. Aby rostliny mohly dobře využít všechny výhody, jež jim letnění přináší, musí být správné i jeho ukončení.

Jak ubytovat letněné rostliny?

Květiny, které strávily několik měsíců venku, nemůžeme jen tak přenést do vytopeného interiéru a čekat, že zůstanou stále krásné. Pro rostliny je takový náhlý přechod doslova šokem a reagují na něj tím, že shodí listy.

Nejhůře se zpátky na bytové podmínky adaptují rostliny, které byly letněny přímo na zahradě, kde měly vlhčí mikroklima a byly zvyklé na deště a větší intenzitu slunečního světla. Rostliny letněné na sušším a chráněném místě, třeba na terase nebo na balkonu, to mají s návratem snazší.

Pozvolný postup zmírní šok ze změny

  • Rostliny začneme do bytu vracet včas, ne až ve chvíli, kdy přicházejí první mrazy. Na správný průběh celého procesu potřebujeme týden až čtrnáct dnů.
  • Nejprve všechny rostliny přeneseme na jedno místo u domu, které by mělo být co nejvíce chráněné a slunečné.
  • Na noc, kdy již teplota může hodně poklesnout, musíme všechny květiny přikrýt, nejlépe dvojmo bílou netkanou textilií. Někdy je lepší na noc rostliny přemístit například na chodbu v domě.
  • Minimálně po týdnu můžeme květiny definitivně přenést do bytu, ale i tam bychom je měli alespoň týden nechat v chladnějším a velmi světlém prostředí, třeba v chodbě s okny, chladnějším pokoji či v ložnici.
  • Rostliny už nezaléváme tak vydatně jako v létě, listem okrasné druhy ale musíme zavlažovat po celou zimu, byť omezeně.

Nakonec rostliny umístíme na finální stanoviště, tedy tam, kde na ně nebude působit žár topných těles nebo průvan. A protože v zimě je den krátký a světla málo, vybereme pokojovkám takové místo, kde bývá svitu nejvíce.