Dramatickou situaci letošního jara, tedy nedostatek cibule a brambor, zaznamenal prakticky každý. Kromě lamentací nad vysokou cenou zeleniny, se objevily i další reakce. Možná i vy jste se pozastavili nad absurdní situací, kdy se potraviny běžně pěstované v našich podmínkách převáží několik tisíc kilometrů, místo aby pocházely z lokálních zdrojů. Na nedostatku základních druhů zeleniny se samozřejmě podepsal průběh počasí loňského roku, ale příčiny lze hledat i jinde. Možná je to politická situace a podpora pěstování jiných plodin, možná zmlsanost zákazníků, kteří si zvykli na kompletní servis a ohromnou nabídku všech plodin v obchodech po celý rok. Přitom sortiment v obchodech dokážete ovlivnit hlavně vy jako konečný spotřebitel, který potraviny nakupuje.

Globální večeře

Pryč jsou doby, kdy na talíř přišly jen potraviny, které si člověk sám vypěstoval nebo obstaral v nejbližším okolí. Pokud byste řádně prověřili všechny ingredience, které potřebujete k přípravě steaku s zeleninou a brambory, mohlo by se snadno stát, že v součtu vaše večeře poznala víc cizích zemí než vy za celý život. Samotná produkce potravin už tak dost zatěžuje životní prostředí a ruku v ruce s náklady na přepravu a uchování jídla se celková ekologická stopa jen zvyšuje. Pokud vám tohle pomyšlení vadí, se změnou můžete začít i u sebe. Samozřejmě si jen těžko pořídíte políčko a začnete s pěstěním zeleniny a chovem zvířat. Jsou však i jiné způsoby, kterými můžete rozjetý vlak trochu přibrzdit.

Lokální zdroje

Nejdůležitějším faktorem, který rozhoduje o nákupu daného typu zboží, bývá často cena. Přesto byste měli pečlivěji upřít oko na štítek označující zboží a hledat také jeho původ. Snažte se v co největší míře vyhledávat zboží, které pochází z České republiky. Podobné preference výrazně ovlivnily třeba nabídku česneku. Před pár lety byl k dostání v obchodech téměř výhradně jen čínský či španělský česnek nevalné chuti. Díky poptávce zákazníků se dostal do popředí česnek českého původu a je v současné době běžně k dostání.

Případně ovoce a zeleninu nakupujte v menších krámcích, které odebírají zboží od lokálních pěstitelů nebo si takový zdroj najděte sami. Ve větších městech už jsou běžné farmářské trhy, kde po většinu roku dostanete kvalitní zboží přímo od pěstitelů. Alternativní možností je také pravidelný dovoz bedýnek se sezónní produkcí ovoce a zeleniny.

Podle koloběhu přírody

Pro zmlsaného spotřebitele je takový přístup nepohodlný, musí své nákupy více plánovat a nebude mít všechno vždy po ruce. Navíc naše klimatické podmínky neumožňují pěstovat a sklízet po celý rok všechny druhy plodin a nabídka tedy není tak pestrá. Při pravidelných návštěvách stánku vašeho oblíbeného zelináře si tento koloběh přírody znovu uvědomíte. Na jaře se v jeho nabídce začnou objevovat sazeničky, bylinky, ředkvičky a salát. Později přibudou další druhy ovoce a zeleniny a na podzim si musíte vystačit s brambory, řepou, zelím a jablky. Přitom právě laciné zelí, řepa nebo kadeřávek se s klidem dají označit moderním přízviskem superpotravina a nepocházejí z druhého konce světa. Navíc není vyloučeno, že znovu objevíte druhy plodin, které ve vašem jídelníčku dosud chyběly. A patrně si uvědomíte, že požadovat domácí jahody v březnu a meruňky v květnu je sice možné, ale nereálné a takové produkty jisto jistě pocházejí z velmi vzdálených destinací.